Ersoy'dan dikkat çeken açıklama: Antalya'da yeni yatak ihtiyacımız yok!

Ersoy'dan dikkat çeken açıklama: Antalya'da yeni yatak ihtiyacımız yok!
02 Mayıs 2023, 13:44
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Antalya'daki otellerin yatak sayısıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Antalya Kumluca’daki Olympos Antik Kenti'ni gezdikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Konaklama tesisleri için Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı Kriterleri oluşturduklarını ve bu kriterlere uyulmasını zorunlu hale getirildiklerini söyleyen Ersoy şunları söyledi:

Yeni yatak değil, nitelikli turizm

“Özellikle Antalya'da yatak kapasitesi ihtiyacımız yok. Nitelikli turizm yapmaya, rakiplerimizden ayıran kültürel ve doğal mirasımızı sürdürülebilir şekilde korumaya ve bunları en doğru ve güvenli biçimde yönetmeye ihtiyacımız var. Biz son yıllarda tamamen bu politikayı güdüyoruz."

Olympos ve Çıralı'nın da içinde bulunduğu konaklama tesislerini Bakanlıktan belgeli hale getiren kanuni düzenlemeyi 2021'de yaptıklarını aktaran Ersoy, bunu bölgelerdeki kapasiteyi öğrenmek, niteliklerini analiz etmek, sonra ise nitelikleri artıracak önlemleri alarak konaklama tesislerinin standartlarının yükselmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bakan Ersoy, salgın döneminden sonra Güvenli Turizm Sertifika Programı'nı Sürdürülebilir Turizm Programı'na dönüştürerek uzun vadeli planlamalara devam ettiklerini belirterek, "Bu süreçte, dünyanın en üst çevre ve sürdürülebilirlik platformu olan Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile çalışıyoruz. Tüm konaklama tesisleri için Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı Kriterleri oluşturarak, bu kriterlere uyulmasını zorunlu hale getirdik. Bu sayede 2030'a kadar Paris Anlaşması'ndan doğan taahhütlerimizi yerine getirmiş oluyoruz. Böylesine detaylı bir çalışmayı dünyada yapan ilk ülkeyiz" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha