Ersoy cevap verdi: Özgür Özel CHP’li belediyelerin yapmadığı işlere kızsın…

Ersoy cevap verdi: Özgür Özel CHP’li belediyelerin yapmadığı işlere kızsın…
04 Aralık 2023, 22:00
CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in eleştirilerine cevap veren Bakan Ersoy, “Emek hırsızlığı yapmak yerine kendi belediyelerine, el atmadıkları trafik, su ve daha birçok altyapı sorunu dolayısıyla kızmalıdır” dedi.

Antalya’da düzenlenen Resort Kongresi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Belediyelerin yapmadığı arıtma tesislerini biz yapıyoruz” şeklindeki ifadesiyle başlayan tartışma, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in dahil olmasıyla farklı bir boyuta taşındı. Bakan Ersoy’u CHP’li belediyelere iftira atmakla suçlayan Özel’e, Ersoy’dan cevap geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ersoy, Özel’in iddialarının doğru olmadığını savunarak, “Belediyelerin işini yapmaya meraklı değiliz” dedi.

CHP’li belediyelere yönelik eleştirisini sürdüren Ersoy, “Özel, emek hırsızlığı yapmak yerine kendi belediyelerine el atmadıkları trafik, su ve daha birçok altyapı sorunu dolayısıyla kızmalıdır. 5 yıl boyunca ne hizmet yaptınız diye sorgulamalıdır. Yapılanlar ve yapılmayanlar ortadadır." diye konuştu.

“Turizm kentlerinin sorunlarını görmezden gelemeyiz”

Bakanlık olarak turizm kentlerinin sorunlarını görmezden gelemeyeceklerinin altını çizen Ersoy, mavi bayraklarını kaybetme riski olan bu turizm şehirlerinin atık su arıtma sorununu aciliyet gerektirdiği için Bakanlık olarak bu nedenle devreye girdiklerini söyledi.

“Arıtma tesisleri 5 değil 50 yılda bile kendini amorti edemez”

Turizm kentlerindeki arıtma yatırımlarıyla ilgili kararların ilgili belediyelerin meclisinde onaylandığını hatırlatarak sözlerine devam eden Ersoy şöyle devam etti: “İvedi ihtiyaç olduğu halde ilgili belediyeler tarafından bu yatırımların yapılmaması doğal olarak turizm bölgelerimizde olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için söz konusu yatırımlar Bakanlığımızca yapılmakta ve giderlerin tamamı da yine Bakanlığımızca karşılanmaktadır. Protokoller çerçevesinde alınacak olan atık su gelirlerinin miktarı ve ne kadar süre ile alınacağı yine ilgili belediye ve Bakanlığımızca hesaplanarak, ortak mutabakat sonrası belirlenmektedir. Söz konusu bu gelirin, 50 yılda bile tesislerin finansman ve yatırım maliyetlerini amorti edemeyeceği aşikârdır. İddia edildiği gibi tesisler kendini 5 yılda amorti edebiliyorsa neden ilgili belediye bu tesisleri kendisine yapmak yerine Bakanlık ile protokol imzalamayı talep ediyor. Biz, Bakanlık olarak belediyenin işlerini yapmaya meraklı değiliz. Turizmin geleceği açısından ihtiyacı da görmezden gelemiyoruz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha