Ersoy’a şok… Mahkeme imar planını iptal etti

Ersoy’a şok… Mahkeme imar planını iptal etti
15 Kasım 2019, 02:25
Bakan Ersoy’un Bodrum Kissebükü Koyu’na otel yapmasının önünü açan imar planı, mahkeme tarafından iptal edildi…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Bodrum Kissebükü Koyu’nda, alan genişleterek yaptırdığı yeni imar planı, Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Karar, çevreciler arasında büyük sevinçle karşılandı.

Ne olmuştu?

Ersoy’un sahibi olduğu Etstur, 2014 yılında Bodrum Kissebükü’nde bulunan tahsisli araziye, 5 yıldızlı otel yapmak için harekete geçmiş, Muğla Valiliği de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı vererek projenin önünü açmıştı. Çevrecilerden büyük tepki gören bu girişim, Bodrum Denizciler Derneği ve Deniz Ticaret Odası’nın açtığı davalar sonucunda durdurulmuş, arazinin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planları iptal edilmişti.

Araziyi genişleterek yeni plan yaptırmıştı

Pes etmeyen Ersoy ise 95 dönümlük arazinin, bitişiğindeki 25 dönümlük araziyi de ilave ederek, imar planı değişikliği teklifinde bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilen değişikliğin, Ersoy’un Bakanlığı döneminde geçekleşmiş olması ise kamuoyundan büyük tepki görmüştü.

Mahkeme “yeni planı” da iptal etti…

Ersoy’un girişimleri karşısında pes etmeyen çevreciler ise yeni imar planının iptali için, yine dava açtı. Dosyayı karara bağlayan Muğla 2. İdare Mahkemesi, Ersoy’a otel projesinin yolunu açan 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarını iptal etti.

Av Cinmen: Artık yeni bir plan yapamazlar!

Mahkemenin kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Av Betül Sümer Cinmen, iptal edilen planın dayanağı olan 1/25.000’lik plan hakkında da Şehir Plancıları Odası’nın açtığı bir dava nedeniyle yürütmeyi durdurma kararı bulunduğunu belirterek, artık Ersoy’un şirketi Etstur’un, yeni bir küçük ölçekli plan için harekete geçemeyeceğini ileri sürdü.

“Bilirkişilerin hiçbirinden olumlu rapor alamadılar!”

Bugüne kadar, konuyla ilgili olarak, 5 farklı dava açtıklarını söyleyen Cinmen, çoğunu kazandıklarını, bir kısmının da “lehlerine” istinaf mahkemelerinde bulunduğunu kaydetti.

Davalarda, başvurulan bilirkişilerin tamamının lehlerine rapor verdiğini anlatan Cinmen şöyle devam etti: “Bilirkişi raporlarının her biri, 5-6 bilim insanı tarafından hazırlandı. Bugüne kadar görüş istenen 25 civarındaki akademik bilirkişinin hiçbirinden olumlu rapor alamadılar. Mahkemeye gelen her rapor, bir öncekine dayanak olunca ortaya çok kapsamlı bir dosya çıktı. Böylece söz konusu otel projesinin; biyolojik çeşitliliği, orman varlığını ve bölgedeki arkeolojik yapıları tehdit ettiği, bilimsel açından da ispatlanmış oldu”.

“Kararın bozulacağını tahmin etmiyorum”

Bakan Ersoy’un hukuksal olarak kararı temyize götürme hakkı bulunduğunu hatırlatan Cinmen, “Fakat karar o kadar güzel ki, yolda başına bir şey geleceğini tahmin etmiyorum” dedi.

“Hemen uygulanmalı!”

Küçük ölçekli planlar için verilen iptal kararlarının, verildiği andan itibaren uygulanması gerektiğini hatırlatan Cinmen, “Yani artık oranın küçük ölçekli bir imar planı yok” diye sözlerini tamamladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha