Erken rezervasyon töreni bu yıl neden yapılmadı?

Erken rezervasyon töreni bu yıl neden yapılmadı?
17 Aralık 2018, 09:19
Tatilcilerin merakla beklediği ve her yıl Aralık ayı başında sektörün tüm paydaşlarının katılımıyla gerçekleşen 'Erken Rezervasyon Kampanyası'nın tanıtımı, geçmiş yılların aksine bu yıl yapılmadı.

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre turizmde bir süredir devam eden sıkıntılı dönemin ardından, yıl bitmeden 2017'nin tamamında gelen yabancı turist sayısı aşıldı. Ne var ki, sektör açısından olumlu olan gelişmeler, yabancıların gelmediği dönemlerde önem kazanan yerli turistin aleyhine sonuçlar yaratmış durumda. Öyle ki, yaklaşık 10 yıldır sektörün tüm paydaşlarının katılımıyla düzenlenen 'Erken Rezervasyon Kampanyası'nın tanıtım etkinliği bu yıl yapılmazken, firmalar söz konusu kampanyaları kendi bünyelerinde başlattı. En son Aralık 2017'de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) ve Türk Hava Yolları (THY) öncülüğünde 10'uncusu düzenlenen kampanyanın tanıtım töreninden, bu yıl neden vazgeçildiği merak konusu oldu.

Yerli turist unutuldu mu?

Bunun yanı sıra, yerli turiste ayırdıkları kapasiteyi azaltan oteller, fiyatları da hem enflasyon hem de bir yıllık döviz artışından daha fazla yükseltti. Gelişmeler, turizm sektörünün 2016 ve 2017'de kendisini iflastan kurtaran yerli turisti bu sezon adeta unuttuğunu gösteriyor.

Özel bir sebebi yok

TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, sektörün hep birlikte 'Erken Rezervasyon Kampanyası'nın tanıtımını yapmamasının özel bir sebebi olmadığını belirtti. Sektör açısından iç pazarın halen en önemli pazar olduğunu kaydeden Ayık, "İç pazar hiç bir zaman ihmal edilmemeli. Fakat, yurtdışından gelen talep her geçen gün artıyor, bu yüzden yerli turist elini çabuk tutmalı" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha