Erkan Yağcı: Tüm pazarlardan rezervasyon geliyor

Erkan Yağcı: Tüm pazarlardan rezervasyon geliyor
26 Mart 2021, 10:32
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, 2021 turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya'nın her dönem turist çektiğini vurgulayan Yağcı, kentte şu anda da açık otellerin bulunduğunu ve çok yoğun olmasa da turist ağırlamaya devam ettiğini bildirdi.

Salgın nedeniyle rezervasyonlardaki akışın da dönemsel olarak farklılık göstermeye başladığına değinen Yağcı, "Her yıl alışkın olduğumuz ocak, şubat dönemindeki erken rezervasyonlardan çok son dakika rezervasyonları konuştuğumuz bir dönemdeyiz. Ülkelerin seyahat kısıtlamaları ve bununla ilgili belirsizlik giderildikten sonra rezervasyon akışının artacağını düşünüyoruz. Bu yıl son dakika rezervasyonlarının şekillendireceği bir dönem olacak." ifadesini kullandı.

Yağcı, şu anda tüm pazarlardan rezervasyonlar geldiğini aktardı.

Burasının bir dünya şehri olduğunu, 193 ülkeden misafir ağırladığını anlatan Yağcı, "Tüm pazarlar bizim için önemli. Kaynak pazarlarımız Rusya, Almanya, İngiltere, Ukrayna, Polonya olsun tüm ülkelerden misafir akışı olan bir kent. Antalya'da normal zamanda 15 milyondan fazla turist ağırladık." dedi.

Kent için birinci kaynak pazarın Rusya olduğunu anımsatan Yağcı, Rusların da en fazla tercih ettiği destinasyonların başında Antalya'nın geldiğini bildirdi.

İlin 2019'da 6 milyona yakın Rus turisti ağırladığını hatırlatan Yağcı, geçen yıl da kente gelen turistlerin büyük bir bölümünü Rusların oluşturduğunu kaydetti. Yağcı bu yıl da Rusya'dan turist akışının artarak devam edeceğini belirtti.

İngiltere'nin de kent ve Türkiye için önemli bir pazar olduğuna değinen Yağcı, "İngiltere de kaynak pazar olma yolunda ciddi potansiyel barındırıyor. Özellikle son yıllarda İngiltere pazarıyla ilgili partnerlerle ve tur operatörleriyle çok önemli ilişkiler içinde olduk. Salgın sonrasında İngiltere pazarının artırılması noktasında iletişim son derece güçlü." diye konuştu.

İç pazarın da sektör açısından son derece önem teşkil ettiğini vurgulayan Erkan Yağcı, sadece bu dönemde değil, her zaman desteklenmesi gereken bir pazar olduğunu işaret etti.

İç turizmde de Antalya'nın ciddi bir potansiyel barındırdığını anlatan Yağcı, "İç turizmi ne kadar geliştirirsek dış turizm odaklı ya da dış turizmden kaynaklı krizlere karşı da dayanıklılığımız o kadar artar." ifadesini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha