Erkan Yağcı: Seyahatlerde şart koşulması yanlış olur

Erkan Yağcı: Seyahatlerde şart koşulması yanlış olur
23 Ocak 2021, 10:46
AVRUPA Birliği’nin (AB) seyahat serbestliği sağlamak için ‘aşı pasaportu’ şartını tartışıyor olması, turizm sektörü temsilcilerinin de kafasını karıştırdı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Üyesi Erkan Yağcı, tartışmanın sektöre yansımalarını Hürriyet’e değerlendirdi.

Dünya seyahat otoriteleri tek koşul olarak istenmiyor

Yağcı, “Aşının bulunması ve uygulanmaya başlaması insanların güvenliği için çok önemli bir umut noktası oldu. Şu anda dünyada tüm destinasyonlarda aşı uygulamaları başladı. Ancak aşı pasaportunun ülkeden ülkeye geçiş için şart koşulması şu aşamada yanlış olur. Dünya seyahat otoriteleri, direkt seyahatin 100’de 100 aşıya bağlı olmasını tek koşul olarak istemiyor. Aşıyla beraber testli seyahatin de mümkün olması, yoğun olarak dile getirilen bir talep olarak öne çıkıyor” dedi.

Testli seyahat imkanı devam etmeli

Aşının normalleşme konusundaki önemine dikkati çeken Yağcı, şöyle dedi: “Aşının yaygınlaşması ve tüm turizm ülkelerine adil şekilde dağıtılması için belli bir süre gerekiyor. Bu süreçte güvenli turizm trafiğinin sekteye uğramaması için biz testli seyahat imkanının devam etmesini istiyoruz. Bu süreçte insanlar PCR testlerini yaptırıp uçuş yapabilmeliler. Vaka sayılarını düşürmeye yönelik önlemler ve seyahatlerde test zorunluluğu ile seyahat kısıtlamalarının kaldırılması sektör için son derece önemli olacak.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha