Erkan Yağcı: Rus heyetlere bunu anlatabilirsek sınırlama çok daha erken kalkabilir

Erkan Yağcı: Rus heyetlere bunu anlatabilirsek sınırlama çok daha erken kalkabilir
16 Nisan 2021, 14:28
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı Rusya'nın uçuş yasağının ardından Türkiye'ye gelecek Rus heyetlerin ziyaretleriyle ilgili açıklama yaptı.

Rusya’nın Türkiye uçuşlarına sınırlama getirmesi kararının hemen ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Moskova’ya geçen yıl Almanya ile turizm alanında yaptığımız iş birliğini önerdik. Heyetler görüşecek, uçuşları yeniden başlatmak için çalışıyoruz” demişti.

Yağcı: Otellerde alınan önlemleri Rus heyetleri doğru biçimde anlatmamız çok önemli

Türkiye kanadından yapılan bu açıklamayı ve salgının sektöre yönelik etkilerini Hürriyet’ten Ceren Deniz'e değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, otellerde alınan önlemlerin Rus heyetlere doğru biçimde anlatılmasının çok önemli olduğunu kaydetti. Yağcı, “Süreç bu şekilde ilerlerse kısıtlama kararı çok daha erken kalkabilir” diye konuştu.

Sektöre desteğin devam etmesi gerek

Salgın koşulları altında sezon hazırlığı yapan turizm sektörünün desteklenmesini isteyen Erkan Yağcı, “Turizm sektörü, sağladığı döviz geliri, yarattığı istihdam, ilişkili olduğu sektörlerle girdi-çıktı ilişkisiyle ülke ekonomisinde çok önemli bir rol oynuyor. Turizmin 54 sektörle ilişkili olduğunun en belirgin örneğini Antalya’da yaşıyoruz. Antalya ekonomisi için de son derece önemli olan turizm, hem tarımla hem de sanayiyle iç içe olan bir sektör. Kent ekonomisinin ne kadar turizmle bağlantılı olduğunu 2016 yılından beri deneyimliyoruz” diye konuştu.

İstihdam destekleri kapsamında turizm sektörüne yönelik kısa çalışma ödeneği ve kredi imkânlarının devam etmesi gerektiğini vurgulayan Yağcı şunları söyledi: “Salgın döneminde sektöre yönelik atılan adımlar, verilen destekler çok doğruydu. Turizm için normalleşme, uluslararası uçuşların başlamasıyla olacak. Bu olana kadar sektöre desteğin devam etmesi gerekir.”

Yorumlar
Arif
18 Nisan 2021, Pazar 06:15
Ya ne 1 haziranı rusya haberleri 30 ağustos a kadar Türkiye uçuşlarına kısıtlama olacak diye haber yapıyor.Almanlarında %39 u sadece tatil e gideceğini söylüyor bunların %6 sı Türkiye ye giderim diyor. Anlıcamız bu yıl da Turizm başlamadan bitti.
Gökhan
16 Nisan 2021, Cuma 03:20
Sunu iyi anlayın 15 agustos kadar sınırlama var TV kanalları ve basın aleyhimize konusuyorlar 1) kırım için 2) möntrö anlaşmasına BAGLI kanal istanbul 3)vaka sayı Anlatabildim mi?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha