Erkan Yağcı: Heyetsiz gelecekler!

Erkan Yağcı: Heyetsiz gelecekler!
24 Temmuz 2021, 11:09
Akdeniz Turizm ve Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı kaynak pazarlardaki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Hürriyet'ten Ceren Deniz'e değerlendirmelerde bulundu. Yağcı, Antalya’nın haziran ayında 800 bin turist ağırladığını söyledi.

Antalya'ya günde 50-60 bin turist geliyor

Turizm hareketinin Rusya’nın 21 Haziran’dan itibaren uçuşları başlatmasıyla birlikte yaşandığını dile getiren Yağcı, “Şu an Antalya’da günde 50–60 bin turist rakamlarını konuşuyoruz” dedi.

İngilizler heyetsiz gelecek

Türkiye’nin halen İngiltere’nin kırmızı listesinde olduğunu hatırlatan Yağcı, “Önümüzdeki dönemde amber, bizim deyimimizle sarı listeye alınacağı yönünde ümidimiz var. Önümüzdeki günlerde bir açıklama bekliyoruz. İngiltere, çift aşılı olanları sarı listedeki ülkelerden karantinasız kabul edecek. Türkiye sarı listeye girerse daha yüksek bir hareketin yaşanacağını söyleyebiliriz. Rusya’nın açılma sürecindeki gibi bir heyet göndermeyi İngiltere istemedi. Sistemlerinde belli dönemlerde yaptıkları güncellemeyi bekliyoruz. Oradan gelecek kararı bekliyoruz. Çünkü İngiltere’deki akış, eylül ve ekim için belirleyici olacaktır” dedi.

Eylül ve Ekim belirleyici olacak

Yağcı şunları söyledi: “Geçen yıl eylül ve ekimdeki yoğunluğun temel unsuru İngiltere pazarıydı. Kasım, aralık, ocak ve şubat aylarındaki turizm hareketinin ana pazarı da Rusya’ydı. 2020’de Antalya’da 3.5 milyon civarında turist ağırlamıştık. Bu yıl Antalya için 6-8 milyon arasındaki bir rakamın ciddi bir başarı olacaktır. Önümüzdeki haftalarda yeni pazarların devreye girmesiyle, turizm hızlanacak. Eylül ve ekim ayları sezonu hangi rakamlarla kapatacağımız konusunda bize yol gösterici olacak.”

Almanya hareketi başladı

“Nisan-mayıs aylarında Antalya Havalimanı’na turist inmediğinde Lara, Belek, Kemer sokaklarının ve şehir merkezinin nasıl boş olduğunu hep birlikte yaşadık. Bu sezon Rusya birinci pazar olarak görünüyor. Almanya pazarı hareketine başladı. Hollanda, Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna gibi pazarların da bu yılın rakamlarında öne çıkmasını bekliyoruz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha