Erkan Yağcı: Antalya'da hedefimiz 20 milyon turist!

Erkan Yağcı: Antalya'da hedefimiz 20 milyon turist!
24 Kasım 2022, 10:06
Dünya, Türkiye ve Antalya turizmine yön veren sektör temsilcilerinin bir araya geldiği en büyük buluşmalarından birisi olan 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi bugün Antalya'da başladı. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı. Aska Lara Hotel'de düzenlenen kongrenin ana teması her yıl olduğu gibi “Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği” oldu.

Yağcı: 2022'de otel gecelemelerinde 2019'u aşan tek Akdeniz ülkesi olduk

Kongrenin açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı 2022'nin başlangıcında bir taraftan küresel salgın, sıcak çatışmalar ve bölgesel gerilim gündemlerinin olduğunu buna rağmen Türkiye'nin çok iyi bir sezon geçirdiğini söyledi. Dünya turizminde ilk 5'te olan Türkiye'nin 2022'de 55 milyon turist, Antalya'nın da 13 milyon turist sayısını aşacağını belirten Yağcı, " 2022 yılında otel gecelemelerinde 2019'u aşan tek Akdeniz ülkesi olduk." dedi.

Antalya'da 20 milyon turist hedefine doğru yol alırken bu hedefi gerçekleştirecek bilgi birikimine sahip olduklarını belirten Yağcı " Yeter ki bu vizyonumuzu inancımızı canlı tutalım" diye konuştu.

Turizmde altyapı yatırımları devam etmeli!

Birlik ve beraberliğin, ortak ses olmanın bu dönemde sorunların üstesinden gelmede ne kadar önemli olduğunu görüldüğünü belirten Yağcı güvenli turizm sertifikasının önemine de değindi. Sorunun değil çözümün bir parçası olarak çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Yağcı, turizmde altyapı yatırımlarının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Usta bir satranç oyuncusu gibi geleceği planlamamız gerekiyor

Turizm sektörünün geleceği hazırlanması gerektiğini belirten Yağcı, " Usta bir satranç oyuncusu gibi geleceği planlamamız gerekiyor. Global gelişmeleri iyi takip edip dünyayı iyi okumamız gerekiyor" dedi.

TGA’nın krizi yönetebilme ve dönüştürebilmede en önemli araç olduğunu belirten Yağcı, turizm gelirlerinin hesaplanmasındaki revizyonun da sektörün verilerinin ortaya çıkmasında çok faydalı olduğunu söyledi.

Sanal gündemlerin peşinden gitmek yerine...

Sanal gündemlerin peşinden gitmek yerine sektörün geleceğinin planlanması için çalışılması gerektiğini söyleyen Yağcı, " Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına yeni bir senaryoyla girmeliyiz. Bu senaryo içinde insan kaynağı çevre ve yapay zeka önem arz ediyor. " dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha