Eresin: Nisan'a kadar şehir otellerinde hareket görmüyoruz

Eresin: Nisan'a kadar şehir otellerinde hareket görmüyoruz
04 Mart 2024, 10:11
Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin Nisan ayına kadar şehir otellerinde hareket görmediklerini söyledi.

Yükselen turist sayısına rağmen otellerin geçen yıl doluluklarda yüzde 10’luk kayıp yaşadığını kaydeden Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, oda fiyatlarında ise artış olduğuna işaret etti.

Bu yıl için de fiyatlarda yüzde 8’lik artış olduğunu Türkiye’nin hâlâ seyahat edilmek istenen destinasyonların en başında geldiğini aktaran Eresin, “Nisan ayına kadar şehir otellerinde bir hareket görmüyoruz. Nisan itibarıyla umuyoruz ki, 2024 daha iyi bir yıl olur ve hedeflerimize ulaşırız. Tek dileğimiz dünyada barışın sağlanması, savaşın konuşulduğu bir ortamda turizm hareketliliğinden bahsetmek çok zor. Bu ortamda 2023 rakamları bir mucizedir aslında” dedi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Erkan Yağcı ise 2024’ün bir test yılı olacağını belirterek, “Hem gelir hem kişi sayısını korumak bu yıl bizim çok önemli. 2024, fiyat artışlarının dünya piyasasında kabul edilmesinin test edildiği bir yıl olacak” diye konuştu.(Sözcü)

Yorumlar
Tourism İnternational
05 Mart 2024, Salı 12:05
2022 ve 2023 yılları otellerin altın yılıydı. Booking.com ve airbnb yasaklandı. Yeterki oteller para kazansın diye. Ama 2024 yılı fiyatlarını artıran oteller için hiç de iyi bir yıl olmayacak. Turizmin geneli için esas sıkıntı dolar ve Euro’nun artmaması. Döviz gerçek değerini bulmadıkça turizmde istenen gelişme olmaz. Oteller kendilerini Kaf dağında görmesinler.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha