Rota

Engin Kaplan: Ne yaparsak yapalım, pandeminin iki ayda anlattığını anlatamazdık

Engin Kaplan: Ne yaparsak yapalım, pandeminin iki ayda anlattığını anlatamazdık
19 Ekim 2020, 10:35
Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) Başkanı Engin Kaplan turizmle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) Başkanı Engin Kaplan Hürriyet'ten Mete Tamer Onur'a değerlendirmelerde bulundu. Kaplan, ev pansiyonculuğuyla turizm macerası başlayan Bodrum’un pandemiyle birlikte ne kadar doğru bir yol izlediğinin ortaya çıktığını söyledi. Kaplan, salgınla birlikte Bodrum’un geleceğinin daha da parlak olduğunu belirtti.

Pandeminin tokatıyla Bodrum şımarıklığından vazgeçti

Bodrum’un turizm şeklinin, pandeminin yapılması gerektiğini söylediği yöntem olduğunu ifade eden Engin Kaplan, “Esasında pandemiyle birlikte turizm anlamında ‘eğri, doğruyu buldu’ diyebiliriz. Biz yıllardır diyoruz ki, Bodrum kendine has havasından çıkarsa Kuşadası gibi olur. Bu da hoş olmaz. Bodrum’un kendine özgü bir turizm kimliği var. Bu da ev pansiyonculuğuyla bugünlere gelmiş bir yapıdan oluşuyor. Bu süreçte butik oteller ve karavan turizmiyle yoluna devam etmiş. Bu anlamda da uluslararası ses getirmiş bir durum söz konusu. Yani niş işlerle büyüyen bir turizmden söz ediyoruz. Salaş ya da küçük restoranlarıyla da ün yapmış bir destinasyon... Ama son 15 yılda bu tabloya ters düşen adımlar atıldı. İşte tam da bu noktada pandemi, ‘Durun, yanlış yapıyorsunuz’ dedi. Pandeminin tokatıyla bir anda ilçe dünkü şımarıklılığından, hoyratlığından vazgeçti. Doğru, butik ve özenli işlerin yapılması gerektiği ortaya çıktı” diye konuştu.

Artık Bodrum'a otel yapacak yatırımcı butiği tercih edecek

Pandemiyle birlikte gelecek anlamında Bodrum’un turizm modelinin doğruluğunun ortaya çıktığına dikkat çeken Kaplan, şöyle devam etti: “Biz ne yaparsak yapalım, pandeminin iki ayda anlattığını anlatamazdık. Şimdi artık Bodrum’a bir otel yapacak olan yatırımcı, büyük tesisler yerine butiği tercih edecek. Bodrum’un butik yapısına uygun adımlar atılacak. Bodrum guleti, mavi yolculuk gibi ürünlerimiz var. Dünyanın en güzel sahillerine sahibiz. Koronavirüsle birlikte bu alanların yıldızı parladı. Yatırımcıya da bir yol haritası sundu.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha