En az iptal Türkiye'ye!

En az iptal Türkiye'ye!
11 Aralık 2021, 09:38
Rusya'da tur operatörleri pandemi döneminde turların iptal olması sebebiyle 200 bin turistin parasını geri ödeyemedi.

Rusya'da operatörler pandemi nedeniyle iptal edilen turların parasını müşterilere geri ödeyemedi. Lenta portalının haberine göre, şirketlerden alacaklı konumdaki turist sayısı 200 binin üstünde. Hükümet şirketlere bu borcu kapatmaları için yıl sonuna kadar süre tanımıştı.

Tur iptallerinin yüzde 40'ı Avrupa'ya

Pandemi nedeniyle iptal edilen ve parası geri ödenemeyen turların yüzde 40'ının Avrupa ülkelerine olduğu öğrenildi. Tur iptallerinde ilk üç sıra İtalya, Çekya ve İspanya'nın.

Türkiye, BAE ve Maldivlerin iptaller içindeki oranı sadece yüzde 6

İptallerin yüzde 27'si ise Güney Doğu Asya ve Orta Doğu ülkelerine ait. Tur Operatörleri Birliği verilerine göre, şu anda açık olan Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Maldivler gibi destinasyonların iptaller içindeki oranı yalnızca yüzde 6. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin payı ise yüzde 9.

Tur şirketleri hükümete bir mektup yazarak para iadeleri için ek süre talep etti. Hükümetin bu talebe nasıl yanıt vereceği şimdilik belirsiz.

Öte yandan Kommersant gazetesi kış sezonunda Rus turistlerin en çok tercih ettiği üç ülkenin Ermenistan, Tayland ve Türkiye olduğunu yazdı. Ermenistan ve Türkiye ortalama 16 bin 200 rublelik (220 dolar) gidiş dönüş uçak biletiyle en ucuz destinasyonlar arasında başı çekiyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha