EMITT’e Türk turizmcisine ‘Amerikan ambargosu’

EMITT’e Türk turizmcisine ‘Amerikan ambargosu’
06 Şubat 2020, 01:09
EMITT fuarının sahibi İngiliz Hyve Group, Türkiye’de Türk seyahat acentalarına ambargo koydu.

Türk turizminin üzerine Amerikan ambargosunun gölgesi düştü… EMITT fuarının İngiliz sahibi Hyve Group, Amerika’nın ambargo uyguladığı ülkelerin Türkiye’deki tanıtımlarını engelledi…

Yargıya taşındı…

Küba turları düzenleyen Days Tours isimli seyahat acentası ise, şirketin engelini yargıya taşıdı. Fuar anlaşmalarını bir yıl önceden yaptıklarını anlatan şirket ortağı Kaan Şaf, Hyve Group’un 26 Aralık 2019’da yazılı olarak, direkt veya endirekt olarak Küba tanıtımı yapamayacakları yönünde bildirimde bulunduğunu söyledi. Stand ücretinin ve yaptıkları masrafların geri ödendiğini belirten Kaan Şaf, Türkiye merkezli bir şirket olduklarını belirtmelerine rağmen İngiliz şirketin dayattığı ambargoyu aşamadıklarını belirtti.

Kaan Şaf: Onur kırıcı

Türkiye’de TÜRSAB üyesi bir seyahat acentası olduklarının altını çizen Kaan Şaf, “Bir Türk şirketi olarak dünyanın her köşesinde stand açıp Küba’yı tanıtabilirken, kendi ülkemizde engellenmemiz, onur kırıcı oldu...” dedi.

İran pazarına çalışan seyahat acentalarını da engellediler

Ambargo, Türkiye’nin 5. büyük turizm pazarı İran’la çalışan seyahat acentalarına da uygulandı. İran pazarında çalışan acentaların, standlarında İran’la ilgili afiş asmaları ve tanıtım materyalleri dağıtması engellendi.

Kapitülasyonları anımsattı!

Hyve Group’un Bölge Direktörü Kemal Ülgen imzasıyla acentalara yapılan açıklamada, yasağın “Küba, İran, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Venezuela, Sivastapol dahil Kırım bölgesini” kapsadığı duyuruldu. İngiliz şirketin seyahat acentalarına ilettiği deklarasyon, Osmanlı döneminde yabancılara verilen kapitülasyonları anımsattı…

Büyük tepkiyle karşılandı

İngiliz şirketin İran, Küba ve Venezuela gibi ülkelere tur düzenleyen seyahat acentalarının tanıtım faaliyetlerini engellemesi, sektörde de büyük tepkiyle karşılandı.

Tarkan Akyüz: EMITT’e önümüzdeki yıl katılmayabiliriz!

İlk tepki, Oldcity Otelciler Platformu’nun Başkanı Tarkan Akyüz’den geldi. Oldcity Otelciler Platformu’nun 400’ü aşkın üyesi ve davet ettiği binlerce turizm profesyoneliyle EMITT fuarına değer kattığını hatırlatan Tarkan Akyüz, “Bu şartlar altında önümüzdeki yıl fuara katılmayı gözden geçireceğiz” dedi. Türkiye’nin en büyük turizm fuarının İngilizlere satılmış olmasını da eleştiren Tarkan Akyüz, “Ülkenin en büyük turizm fuarını İngilizlere satarsan, o da gelip senin ülkende sana ambargo koyar...” diye tepkisini dile getirdi.

TÜRSAB’da büyük rahatsızlık!

Seyahat acentalarına uygulanan ambargonun TÜRSAB cephesinde de büyük rahatsızlık yarattığı ve önümüzdeki yıl fuara olan desteğin çekilebileceği gelen bilgiler arasında.

Fuarın ana destekçisi olan TÜROFED ve TTYD cephesinde ise konuyla ilgi bir açıklama henüz yapılmadı...

Yorumlar
Volkan yılmaz
08 Şubat 2020, Cumartesi 03:37
SATA SATA bu hale geldik zaten yerli turist potansiyeli de azaldı emitt olayına sona yaklaşıdı...
Mahir topaloğlu
07 Şubat 2020, Cuma 07:47
İlk iş ingılızlerı kovmak sonrada onlara bu yetkiyi verenlere hesap sormak lazım.
misafir
07 Şubat 2020, Cuma 10:25
Her şeyi bilir bilmez satarsan durum böyle olur Ders alınırmı sanmam
Hüsniye Engin - Esta Turizm
07 Şubat 2020, Cuma 09:49
İnanılacak gibi değil.. Bizim için EMITT fuarı bitmiştir.
Ünsal Kurtoğlu
07 Şubat 2020, Cuma 09:28
Tum Turizm camiasi boykot etsin Türkiye'de is yaptirmayin....
Ali korkmaz
07 Şubat 2020, Cuma 05:04
Kendi ülkemizde gerçekten onur kırıcı bir hareket ingiliz abd ve Fransız firmalarına turk üyeden bir şey satılmasını engel olunması lağzım
Nurettin Bezcioğlu
06 Şubat 2020, Perşembe 04:37
"Maalesef trajedi" kendi ülkemizde tanıtımını ve satışını yapacağımız ülkelerin, ambargo yemesi hoş bir durum deyil. Türk turizm'ini ve acentaları bu durumdan kurtarmak lazım. TÜRSAB acilen çözüm üretmeli, ya yoksa EMİTT sadece katılımı düşük bir organizasyon olarak kalır....
Vesile
06 Şubat 2020, Perşembe 01:09
Çok üzüldüm böylesi olmalıyız
Tugay Toydemir
06 Şubat 2020, Perşembe 12:06
EMITT miyadini doldurmus bir panayirdir. Hizmet ettigi amaci bile sasirmisken bir de Ingiliz Amerikan kopekligine soyunup bize engel olacaksa hassiktir diyip yollari tamamen ayirmanin zamani gelmiste gecmistir. Travel Summit Ace of Mice gibi cok basarili isler cikaran arkadaslar varken bu zavallilara para kazandiran Turizmcileri de durup iyice bir dusunmeye davet ediyorum.
Engin Tokul
06 Şubat 2020, Perşembe 11:25
Herseyimizi ingilizlere birakirsak sonuc boyle olur. En azindan kendi ulkemizin fuarini kendimiz yapmaliyiz. Emitt in etkinligine kirmaliyiz.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha