EMITT, boş salonları “sağlık turizmiyle” doldurmaya çalışacak!

EMITT, boş salonları “sağlık turizmiyle” doldurmaya çalışacak!
21 Ağustos 2020, 12:46
2020 yılında azalan ilgi nedeniyle birçok salonunu kapatmak zorunda kalan EMITT Fuarı, 2021’de umudunu sağlık turizmine bağladı.

10-13 Şubat 2021’de İstanbul’da TÜYAP Fuar Merkezi’nde yapılması hedeflenen EMITT Fuarı, yüzünü sağlık turizmine çevirdi. Geçtiğimiz yıl katılımcı sayısındaki büyük düşüş nedeniyle birçok salonunu kapatan fuar, kan kaybını sağlık turizmi ile durdurmaya çalışacak.

Fuar direktörü, Antalya’nın rakamlarını paylaşıp en doğru platform İstanbul’da dedi

Antalya’nın sağlık turizmi verilerine dikkat çekerek, “Turizmin başkenti Antalya 2019’da 74 bin 138 sağlık amaçlı turisti ağırladı” diyen fuarın direktörü Hacer Aydın, bu ihtiyacı karşılayacak en doğru platformun ise EMITT olduğunu iddia etti.

“Sağlık turizminde harcama 2,5 kat fazla”

Özellikle döviz girdisi açısından sağlık turizminin önemli katkı sunacağının altını çizen direktör Hacer Aydın, TÜİK verilerine göre 2019’da sağlık turizmi harcamasının 1 milyar 65 milyon dolar ile toplam turizm gelirinden aldığı payın yüzde 3,09 olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl kişi başı sağlık turizmi harcamasının 1200 doların üzerinde gerçekleşti. Turist başı ortalama turizm harcaması 666 dolar olarak kayda geçerken, sağlık turizmi gelirinin turizm harcamasının yaklaşık iki katı olduğunu görüyoruz. Sürdürülebilir bir büyüme ile, gelecek dönemlerde önemli sıçramalar ve gelirler ile istihdamımıza ciddi katkı sağlamamız da mümkün.”

Fuar idaresi uyguladığı ambargo nedeniyle tepki çekmişti

Fuarın sahibi İngiliz Hyve Group’un, Amerikan ambargosu doğrultusunda Küba, Venezuela ve İran gibi ülkelerle çalışan Türk seyahat acentalarına bu yılki fuarda stand açtırmaması, sektörde büyük bir infiale neden olmuştu. Oluşan tepkinin önümüzdeki yıl fuara olan katılımı etkileyeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha