HIKVISION

Emaar otel inşaatında çalışan işçilerden tepki

Emaar otel inşaatında çalışan işçilerden tepki
01 Nisan 2020, 09:33
Emaar Properties’in İstanbul Anadolu yakasındaki otel inşaatında çalışan işçiler mağdur edildiklerini öne sürdü.

Emaar Properties’in İstanbul Anadolu yakasındaki projesinde yer alan The Address Hotel inşaatında çalışan işçilerin mağdur edildiği öne sürüldü. Halk TV'nin haberine göre Emaar Otel inşaatının şantiyesinde işçiler hem hakları için mücadele ediyor hem de coronavirüs salgınına karşı sağlıklarını korumak için hijyenik koşullar talep ediyor. Geçtiğimiz hafta 1800 işçinin çalıştığı şantiyede bu hafta çıkışı verilen işçiler sonrası çalışan sayısı 400'e kadar inmiş durumda. Kalan işçiler, haklarını almadan gitmek istemediklerini söylüyor. Bugün, beyaz yakalıların da işten çıkarılmasıyla birlikte şantiyede işler yavaşladı ancak işçilerin tarafında ise durum oldukça hareketli.

Habere göre taşeron firma ise işçilerin maaşlarını 2 aydır ödemiyor. İşçiler, taşeronun para aldığını ancak kendilerine ödeme yapmadığını iddia ediyor. İki aydır şantiyede çalışan bir işçi "2 aydır burada çalışıyorum, daha para aldığım olmadı," diye konuştu.

İsmini vermek istemeyen ana yüklenici firma yetkilisi, her gün şantiye girişinde maske ile eldiven dağıtımı ve ateş ölçümü yapıldığını, servislere binerken ise yine ateş ölçümü yapıldığını ileri sürdü. İşçilerde yine maske ve eldiven olmadığını görmemiz üzerine ise "Biz dağıtıyoruz ama onlar takmıyor. İşçilere eğitim veriyoruz ama uygulamıyorlar," sözleriyle işçileri suçladı. Yetkilinin bunları söylerken maske ve eldiven takmıyor oluşu, odasına girdiğimde el sıkışması da dikkat çeken bir detaydı.

Etiketler:Emaar otel inşaat
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha