Elite World Hotels&Resorts ve ecording’ten doğa dostu işbirliği!

Elite World Hotels&Resorts ve ecording’ten doğa dostu işbirliği!
09 Haziran 2023, 13:52
Turizmde sürdürülebilirliği destekleyen Elite World Hotels&Resorts, Dünya Çevre Günü’nde doğa dostu bir proje gerçekleştiriyor. Bu kapsamda ormanlaşmayı destekleyerek doğa dostu bir projenin ilk adımını atıyor.

Turizmde sürdürülebilirliği destekleyen Elite World Hotels&Resorts, Dünya Çevre Günü’nde doğa dostu bir proje gerçekleştiriyor. Bu kapsamda ormanlaşmayı destekleyerek doğa dostu bir projenin ilk adımını atıyor.

Türkiye’nin lider sektörlerinden turizmde sürdürülebilirlik anlayışını destekleyen Elite World Hotels & Resorts, Dünya Çevre Günü’nde Türkiye’de biyoçeşitlilik ve ormanlaşma çalışmalarına katkı sunan bir proje gerçekleştiriyor.

Daha yeşil bir dünya için, küresel iklim krizine karşı teknolojik çözümler geliştiren bir sosyal girişim olan ecording ile iş birliği yapan Elite World Hotels&Resorts, binlerce tohumun toprakla buluşmasını sağlıyor.

İnsansız hava araçları ecodrone’larla ağaçlandırılması zor arazilere özel olarak hazırlanmış tohum topu atan Ecording, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başlayan Elite World Hotels & Resorts iş birliği kapsamında 15 bin adet tohum topu atışı yapılacak. Kızılçam ve Karaçam ağaçlarının tohumları Muğla, Türkiye bölgesinde ormanlaştırmanın artırılması için ilk adım olacak.

Elite World Hotels & Resorts Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu, “Elite World Hotels & Resorts olarak doğaya ve insana saygılı, gelecek nesilleri ve doğamızı düşünen projelerin içinde yer almaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. ecording ile sürdürülebilir bir hayatın parçası olmak için bu ortak noktada buluştuk. Tohum toplarını toprağa bırakmak ve doğanın yaşam döngüsünü koruyabilmek bizim için büyük bir değer taşıyor. Önümüzdeki dönemlerde de sürdürülebilirlik kapsamında farklı projelerde imza atmaya devam edeceğiz. Tohum toplarını toprakla buluşturmak ve tabiatın yaşam döngüsünü koruyabilmek bizim için çok kıymetli” dedi.

Elite World Hotels&Resorts otellerinde, sürdürülebilirlik ve geri dönüşümü hem çevreyi korumanın hem de verimliliğin anahtarı gördüklerini belirten Emel Elik Bezaroğlu “Doğa hepimizin ortak evi. Doğa yoksa biz de yokuz. O nedenle çevreyi sahiplenip koruyan projeler üretmeyi, girişimlere destek vermeyi çok önemli buluyoruz” diye konuştu.

ecording Hakkında:

ecording; küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştiren sosyal girişimdir. 2017’de bir grup genç tarafından temelleri atılan ecording, sosyal ve çevresel etkisini tüm dünyaya ulaştırmayı, teknolojinin gücünü kullanarak dünyadaki iklim krizi mücadelesine destek vermeyi amaçlar.

İnsansız hava araçları ecoDrone’lar ile küresel iklim krizine karşı öncelikli ulaşılması zor alanlara tohum ve tohum topu atışları gerçekleştirerek, ormanlaştırma ve biyoçeşitlilik çalışmalarına destek verir. Geliştirdiği mobil uygulama ecordingApp ile insanların günlük hayatlarında uygulayabilecekleri, çevreye duyarlı faaliyetlerin alışkanlık haline dönüşmesini sağlarken, app içi markette kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine olanak tanır.

2030’a kadar ecording; 7 teknolojik çözüm ürünüyle, 5 farklı kıtada iklim krizi mücadelesini güçlendirmeyi hedefler.

Tohum topu nedir?

Ecording’in Orman Genel Müdürlüğü desteği ve Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi partnerliğinde başlattığı ecoDrone’larla doğrudan ekim uygulamalarıyla ormanlaştırma ve biyoçeşitlilik konularını içeren Ar-Ge çalışmaları, Türkiye’de 4 bölgede 8 farklı tohum türü ile devam ediyor. Bir tohumun etrafının kil, humuslu toprak ve tohumun verimliliği için farklı minerallerin yer aldığı bir karışımla kaplanmasıyla elde edilen tohum toplarının üretimi için ekim sahalarına yakın bölgelerdeki köylerde yaşayan kadınlara eğitim veriliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha