Rota

Ela Quality'in devamı iki oteli neden beklettiklerini açıkladı

Ela Quality'in devamı iki oteli neden beklettiklerini açıkladı
14 Aralık 2019, 09:09
Ela Quality Resort Genel Müdürü Ufuk Gezgin yeni otel yatırımlarıyla ilgili bilgiler verdi.

Ela Quality Resort Genel Müdürü Ufuk Gezgin, Antalya Demre ve Didim’de iki yeni otel yatırımlarının bulunduğunu ancak henüz inşaata başlanılmadığını söyledi.

İki yıl ek süre aldık

Gezgin, " Bakanlık oralarda tahsisler açtı. Demre, Kekova, Kaş buralar muhteşem yerler. Biz de 5 yıllık bekleme süresini tamamladıktan sonra Demre ve Didim’deki tahsislerimizle ilgili 2 yıl daha uzatma istedik. Turizmdeki gelişmeye göre buradaki yatırımlarımızı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Her iki otelimizi 500’er yataklı olarak düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi ‘Ela’ bizim çatı markamız. Buradaki otellerimiz adını Ela Family Resort şeklinde isimlendirmek istiyoruz. Burası daha aileye uygun ve ekonomik olacak” bilgisini verdi.

Kasım'da yüzde 75 doluluk

Analiz Gazetesi'nden Sedat Yılmaz'a konuşan Ufuk Gezgin, bu yıl iyi bir sezon geçirdiklerini, kasım ayında da sezonu yüzde 75’lik bir doluluk oranıyla kapattıklarını söyleyen Ela Quality Resort Genel Müdürü Ufuk Gezgin, “Biz dolulukta 7 aylık ortalamalara göre yüzde 78’leri geçen bir performans yakaladık. Ela Quality’de çocuk gibi farklı konseptlerimiz de var. Sadece yurt dışından değil başta İstanbul olmak üzere Bursa, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep ve Trabzon’dan yerli misafirlerimizi de ağırladık” dedi.

Ajans payının sadece bize yükü 250 bin euro

Sektöre yönelik son olarak uygulanmasına karar verilen konaklama vergisinin turizmci açısından pek hoş karşılanmadığını ve söz konusu vergilerin işletmeler için önemli bir maliyet oluşturduğunu dile getiren Ela Quality Resort Hotel Genel Müdürü Ufuk Gezgin, “İlk yıl yüzde 1, ikinci sene ise yüzde 2 oranında uygulanıyor. Bu oranlar ciro üzerinden alınıyor. Bizim yüzde 6-7 oranında kârımızı eksi olarak etkiliyor. Bu vergi oteldeki harcamalardan da alınıyor. Adil vergi sistemi sektörü daha da büyüteceğine inanıyorum” dedi. Konaklama vergisinin yanında bir de turizm tanıtma ajansına yönelik binde 7,5’luk bir vergiye muhatap olduklarını anlatan Ufuk Gezgin, söz konusu verginin de sadece kendilerine yılda 250 bin euroluk bir vergi yükü getirdiğini, içeceklerdeki ÖTV’nin de ciddi bir maliyet oluşturduğunu kaydetti. Ufuk Gezgin, turizmcinin ihracatçı kapsamında değerlendirmesini de önerdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha