Ekrem İmamoğlu'dan Bakan Ersoy'a cevap

Ekrem İmamoğlu'dan Bakan Ersoy'a cevap
12 Eylül 2020, 14:41
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan 2021’de açılması planlanan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ‘ortasında çürük bir diş gibi’ duran bir binanın kaldırılmasını istemişti. İmamoğlu'ndan Bakan Ersoy'a cevap geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök’e verdiği mülakatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na seslenerek 2021’de açılması planlanan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ‘ortasında çürük bir diş gibi’ duran bir binanın kaldırılmasını rica etti. Bakan Ersoy, şu ifadeleri kullandı: “Bu bina İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Orada çürük diş gibi duruyor. Orayı çevre düzenlemesi ile güzel bir park yapmak istiyoruz. Binayı buradan taşımalarını istedik ama yer bulamıyoruz dediler. İstanbul’da yer bulunur. Bunu yaparlarsa AKM estetik bir bütünlüğe kavuşacak. İstanbul kazanacak. Galataport’tan başlayan Kültür Yolu’yla bu bütünleşecek.”

Ersoy, İGDAŞ Taksim Şebeke Şefliği binasının kaldırılmasını istemiş

Karar Gazetesi'nden Saliha Sultan Bakan Ersoy’un çağrısının ardından yaptığı araştırmada, söz konusu binanın AKM’nin ‘orta yerinde’ değil, AKM’den 200 metre uzaklıkta bir mesafede, Gezi Hotel’in arkasında, Atatürk Kitaplığı’na gidilen sokağın köşesinde yer alan İGDAŞ Taksim Şebeke Şefliği olduğunu öğrendi.

İmamoğlu: Bakanlıkların işi İstanbul'un mallarını elinden almak olmamalı

Saliha Sultan konuyu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na sordu. İmamoğlu binanın Beyoğlu ve Şişli bölgesinin güvenliği için önemi nedeniyle kaldırılamayacak bir konumda belirtti. Konunun teknik bir mesele olduğunu vurgulayan İmamoğlu, Bakan Ersoy’un ricada bulunduğu hatırlatıldığında ise şu cevabı verdi: “Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlıkların işi İstanbul’un mallarını elinden almak olmamalı. İstanbul için yapılacak her değerli konuda mutlaka birlikte ortak bir çözüm masası oluşturarak ortak kararlar alınmalı. Galata Kulesi’nde olduğu gibi bir örneğin yaşanmasını arzulamayız. Daha önce de İstanbul’un önemli değerleri için, Haydarpaşa ve Sirkeci garları konusunda girişimlerde bulunduk, ama maalesef istemediğimiz tercihler yapıldı.” İmamoğlu’nun cevabı gösteriyor ki, Bakan Ersoy’un Beyoğlu Kültür Yolu Projesi için önemli bulduğu bu yıkım gerçekleşmeyecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 26 Haziran 2020’de İBB’ye yolladığı resmi yazıyla AKM’nin çevre düzenlemesi için binanın kaldırılmasını talep etmiş. İBB ise 11 Ağustos’ta bina için “Beyoğlu, Şişli ilçelerindeki yaklaşık 130 bin doğalgaz abonesinin ihbarlarını değerlendirmekte olup, patlama, boru hasarı, gaz çıkışı, yangın vb. durumlara acil müdahale etmektedir” ifadelerini kullanarak, kaldırılmasının önündeki teknik nedenleri şu cümlelerle özetlemiş: “Beklenen İstanbul depreminde bölgeye müdahale edecek ekipler İGDAŞ Taksim Şebeke Şefliğinde bulunmaktadır. Bölge halkının can ve mal güvenliği için bulunduğu yerde kalması gerekmektedir. Taşıyabileceğimiz, bahsedilen kriterlere uygun başka bir bina bulunmamaktadır.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha