Ekim 2017 dönemi global havayolu trafiği rakamları açıklandı

Ekim 2017 dönemi global havayolu trafiği rakamları açıklandı
05 Aralık 2017, 15:21
IATA’nın açıkladığı verilere göre uluslararası yolcu trafiği; 2017 yılının Ekim ayında % 7.2 oranında artış gösterdi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) açıkladığı verilere göre uluslararası yolcu trafiği; 2017 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 7.2 oranında artış gösterdi.

2017 yılının Eylül ayında yaşanan kasırga ve doğal afetler sonrasında havayolu taşımacılığı yeniden yükselişe geçti.

Büyüme hızı yeniden yükselişe geçti

IATA CEO’su Alexandre de Juniac, yaptığı açıklamada “Amerika Kıtası’nda yaşanan kasırga ve doğal afetler sonrasında havayolu taşımacılığının Ekim ayında yeniden yükselişe geçtiğini, büyüme trendinin beklenenin üzerinde gerçekleştiğini” söyledi.

En yüksek artış Asya Pasifik'te

Dünya genelinde uluslararası havayolu trafiği için Ekim 2017’de en önemli artışı Asya – Pasifik Bölgesi kaydetti. Buna göre bu bölgedeki havayolu trafiği bir önceki senenin aynı dönemine göre % 10.3 oranında artış kaydetti.

Avrupa’daki havayolu yolcu trafiğinde ise Ekim ayında % 6.2 oranında artış yaşandı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde elde edilen büyüme rakamının gerisinde kaldı. Geçtiğimiz 2016 yılının Ekim ayında Avrupa hava yolu yolcu trafiğinde % 7.2 artış yaşanmıştı.

Bölgelere göre artış rakamları

Ortadoğu’daki havayolu yolcu trafiğinde Ekim ayında % 6.9’luk artış kaydedilirken; Kuzey Amerika’da % 3.7, Latin Amerika’da % 8.7, Afrika’da ise % 7.5 oranında artış kaydedildi.

Yurt içi havayolu trafiğinde lider Çin ve Hindistan

Dünya genelinde yurt içi havayolu yolcu sayısı da bir önceki senenin aynı dönemine göre % 7.2 oranında artış kaydetti. Hindistan ve Çin yurt içi havayolu taşımacılığında çift haneli büyüme rakamları kaydederek; yurt içi havayolu taşımacılığında dünyanın en önemli pazarları arasında yer aldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha