Eğinlioğlu: Bu kanun rehberlik mesleğini bitirir, AYM'ye gideceğiz

Eğinlioğlu: Bu kanun rehberlik mesleğini bitirir, AYM'ye gideceğiz
19 Nisan 2024, 12:57
Turist Rehberleri Birliği Başkanı Hakan Eğinlioğlu TBMM’de kabul edilen Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edildi. Kanun teklifinden, ‘Turist rehberlerinin tur otobüslerinde bulunma zorunluluğunu kaldıran’ 11. madde çıkarıldı.

11. maddenin çıkarılması tek başına yetersiz

Turist Rehberleri Birliği Başkanı Hakan Eğinlioğlu Teklifin Meclis’ten geçmesini ve 11. maddenin kanun teklifinden çıkartılmasını Aydınlık'tan Gökhan Büyük'e değerlendirdi. Eğinlioğlu, 11. maddenin çıkartılmasının tek başına yetersiz olduğunu söyledi.

AYM'ye gideceğiz

Teklifin tüm maddelerinin turist rehberliği mesleğine aykırı olduğunu ifade eden Eğinlioğlu, “Sanat tarihçilerinin ve arkeologların rehber yapılması, Türkçe rehber uygulaması, Uzak Doğu dillerini bilen rehberlere uygulanan kolaylık” gibi maddelerin de iptali için muhalefet partileri ile görüşüp konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını kaydetti. belirtti. Taslağın tamamının rehberlik mesleğine aykırı olduğunu dile getiren Eğinlioğlu, şöyle devam etti:

“Genelde Türkiye'de finans gücü güçlü olan meslek kuruluşları daha dirençli olur. Bizim gibi sadece emeğiyle çalışan insanlar da hedef olur. Bu nedenle 54. sırada olan rehberlik yasa taslağını öne aldılar. Apar topar tekrar bayramdan sonra gündeme getirdiler. Bu yasa taslağında 13-14 madde vardı ve hepsi meleğimize zarar veriyor.”

En iyi rehber yılda 200 gün çalışıyor

Eğinlioğlu, “Özellikle 11. madde mesleği bitiriyordu. Rehberlerin tur otobüslerinde bulunma zorunluluğunun kaldırılması demek, rehberleri hem yerli hem yabancı turlarda otobüsten indirmek, sadece ören yeri ve müzelere almak, onun dışındaki seyahatler esnasında rehber bulundurmamak anlamına geliyordu. Maddenin niyeti rehberleri ucuza çalışmaya mahkum etmek ve haklarından kısıtlamalara gitmekti. Rehberler yıl içerisinde baktığınızda 360 gün ya da 300 gün çalışamıyorlar. 160 gün, bilemediğiniz en iyi rehber yılda 200 gün çalışır. Yani kazandığınız 200 günlük parayla yıl içerisinde geçirmek zorundasınız. Şimdi siz rehberlerin günlük çalışma imkanını da elinden alırsanız, sadece ören yerleri ve müzelerde çalıştırmaya kalkarsanız, rehber daha düşük ücretlerle çalışmış olacak. Bununu ve rehberlerin otobüsten indirilmesinin güvenlik açısından da tehlikeli olduğunu anlattık. Sonunda 11. maddeyi çıkartmayı başardık” şeklinde konuştu.

Sanat tarihi ve arkeologların rehber yapılmasına karşıyız

Sanat tarihi ve arkeologların rehber yapılmasına karşı çıktıklarını anımsatan Eğinlioğlu, şunları söyledi:

“Ama diğer taraftan başka sakıncalı maddeler var. Mesela sanat tarihi ve arkeologların rehber yapılması. Biz buna karşı çıktık. Türkiye'de 90'a yakın ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimi ve programı olan rehberlik bölümleri var. Rehberlik bölümünün akademisyenleri, öğrencileri isyan etti. Bakanlığa, ‘bakın bu Anayasa’ya aykırı’ dedik ama bu madde geçti. Bu ve Anayasaya aykırı diğer maddeleri muhalefet partileri ile Anayasa Mahkemesine vereceğiz”

Yevmiyelerin Bakanlık tarafından belirlenmesi sorunlu

Rehberlerin taban yevmiye uygulamasının kaldırılarak belli bir paraya mahkum edildiğine dikkati çeken Eğinlioğlu, “Daha önce bir taban yevmiyemiz vardı. Taban yevmiyenin altında çalışmak yasaktı. O taban yevmiye adını kaldırıp, bakanlık tarafından belirlenen yevmiye dediler. Bakanlık tarafından belirlenen yevmiye olunca, bunun üstünü isteme hakkını kaybetmiş oluyorsunuz. Yani sizi belli bir paraya mahkum ediyorlar. Türkçe rehber diye bir kavram çıkardılar. Bu Türkçe rehberin kastı şu, dil bilme zorunluluğunu kaldırdılar rehberlikten. Düşünebiliyor musunuz? Bakın biz turizmdeyiz. Dil bilme zorunluluğunun kaldırılması gibi bir madde kabul edildi. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir rehber sadece kendi diliyle rehberlik yapmaz dedik. Sebebi şu, Türkçe çalışan gruplarda, yerli gruplarda daha ucuza rehber çalıştırmak. Çünkü Türkçe rehbere yüzde 30 daha az ücret ödeneceği yasa da var. Bunun dışında Çince ve Uzak Doğu dillerinde kolaylık sağlama maddesi var. Çince ve Uzak Doğu dillerine çok daha rahat rehber olma imkanını vermek Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Türkiye turizminin gelişmesini beklemek hayalden öte bir şey değil.”

Yorumlar
Özgür
23 Nisan 2024, Salı 08:29
Hem Arkeoloğum hem de Turizm rehberliğini bitirdim.Ancak çok zorlaştırılan ve de dayatılan dil sınavını geçemediğim için rehberlik yapamıyorum, çok saçmaydı,başta Bakanımıza ve bu yasayı hazırlayan,onaylayan herkese teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık.
Ali
23 Nisan 2024, Salı 08:07
Kral bey, sizin taraftan burası çok iyi gözüküyor olmalı. O zaman sizi de buraya alalım siz de rehber olun, yevmiye, bir de komisyon en kral siz olun...
birincisrc
20 Nisan 2024, Cumartesi 03:27
Bakanlık tarafından belirlenen yevmiye olunca, bunun üstünü isteme hakkını kaybetmiş oluyorsunuz. Böyle bir tabir söylem ne kadarda kötü taban yövmiye altına çalışamazsın ama tavan yok istediğin rakamı acentaya söyleyebilirsin bizde size çalışıyoruz ( hani faturanız hangi acentaya aldığınız rakamı faturalandırıyorsunuz kayıt dışı gelir mi adı şimdi bunun devlete vergi nerede ? acenta nasıl masraf gösteriyor bunu???
Abdullah rehber
20 Nisan 2024, Cumartesi 10:15
Burada yazan tüm önerilerin ve fikirlerin altına Ben de imzanı atıyorum. Rehberin günlük yevmiyesini onlardan başkasının belirlemeye hakkı yok Yani çalışan emek veren rehber ama işin kaynağını yiyen başkaları olamaz. Yani birleri biz rehberlerin kafasına vura vura hülle giydirmeye uğraşıyor ve giydirdi de sonunda.
Kral
20 Nisan 2024, Cumartesi 09:19
Bütün masraflarınız acenteye ait olmak üzere günlük 3.713 TL alıyorsunuz. O da yetmiyor rehberlikten çok komisyonculuk yapıyorsunuz. Siz kendinize bir çekidüzen vermezseniz birileri sizin yerinize bunu yapar.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha