Economist yazdı… İranlı turist Van’ı neden tercih ediyor?

Economist yazdı… İranlı turist Van’ı neden tercih ediyor?
10 Kasım 2017, 10:02
İranlı turistlerin yeni gözdesi Van… Özellikle Nevruz döneminde Van, İranlı turist akınına uğruyor. Peki, İranlı turistin Van’ı tercih etmesinin ardında yatan etkenler neler? İşte cevabı…

Economist dergisi, bu haftaki sayısında yer alan “Neden İranlılar, çalkantılı Türkiye’de tatil yapıyor?” başlıklı yazısında İranlı turistlerin son dönemde Van’a gösterdikleri ilgiyi geniş kapsamlı olarak işledi.

“İran sınırına bir saat mesafede”

Özellikle Batılıların Türkiye’den uzak durduğunu belirten Economist Dergisi, İstanbul ve Akdeniz kıyılarındaki birçok otelin tutunabilmek için fiyatlarında büyük indirime gittiklerine dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor:

“İran sınırına karayoluyla bir saat mesafedeki Van’da durum bundan daha farklı olamazdı. Şehir, 2017’nin ilk dokuz ayında İran’dan rekor sayıda 388 bin ziyaretçi kabul etti. Bu neredeyse, şehrin nüfusuna yakın bir ziyaretçi sayısı. Yerel otel işletmecileri taleple başa çıkamadı. Eylül ayında, hafta içi günü 14 farklı oteli aradıktan sonra, kentteki tek gençlik yurdunda, o da son dakikadaki bir iptal sayesinde yatak bulabildik”

Van Ticaret Odası’ndaki bir yetkilinin “Bazen kendi şehrimizde yabancı hissediyoruz” diye şaka yaptığını yazan dergi “ziyaretçilerin çoğu nakit 10 milyonlarca dolar bırakırken; pek kimsenin umurunda değil gibi. Kentte geçenlerde esnafa Farsça kursları başlatıldı. Türkiye Avrupa ve Amerikalı turistleri çekmekte zorlanırken, Ortadoğulu ziyaretçiler yığın yığın geliyor” diyor.

İranlıların tercih nedenleri neler?

Economist dergisinde yer alan araştırmayı aktaran BBC Türkçe’nin haberine göre; İranlı turistlerin Van’a olan ilgisinin nedenleri ise şöyle sıralanıyor:

“Bazıları, turistik yerler için geliyor. Bunlara kentin kıyısındaki büyük göl, göldeki bir adaya inşa edilmiş 1100 yıllık bir Ermeni kilisesi ve bölgenin beyaz kürklü, garip göz renkli kedileri de dahil. Bazıları da alışveriş merkezlerini seviyor ve bavullarını İran’dakinden çok daha ucuza alabildikleri pantolonlar ve polo gömleklerle dolduruyor. Ancak, çoğu biraz rahatlamak için geliyor. Gece ilerlerken, aralarında yaşlı çiftlerin ve ağır makyajlı, mini etekli kadınların da bulunduğu müşteriler, çoğu sadece İranlılara hizmet veren bodrum gece kulüplerine gidiyorlar. Daha sıcak günlerde parti, göldeki teknelerde sürüyor. İran’da alkol ve dans yasak. 7 yaşından büyük kızlar başörtüsü takmak zorunda. Büyük çoğunluğu Müslüman ancak anayasası laik olan Türkiye’de böyle yasaklar yok.”

Yazı şu satırlarla sona eriyor: “Van sokaklarındaki laik İranlılar, bazen Erdoğan’ın karşıtları tarafından dile getirilen Türkiye’nin de bir din devleti olmanın eşiğinde olduğu fikrini reddediyor. Ancak onlar da işaretlerin kaygı verici olduğunu söylüyorlar. Ailesiyle bir restoranda oturan Tebrizli öğretmen Mecid “iktidardaki anlayış benzer” diyor. Türkiye İran’a benzemeye başladıkça; İranlılar için çok daha az çekici olacak.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha