EasyJet’e 18 milyar Pound’luk rekor tazminat kapıda!

EasyJet’e 18 milyar Pound’luk rekor tazminat kapıda!
26 Mayıs 2020, 17:31
EasyJet’in dünyanın dört bir yanındaki 9 milyon müşterinin hassas kişisel bilgilerini sızdırdığı ortaya çıktı. Bu durumda her bir yolcunun 2.000 £ tazminat hakkına sahip olacağı, 9 milyon müşteri düşünüldüğünde bu rakamın 18 milyar £’a ulaşacağı belirtiliyor.

EasyJet, dünyanın dört bir yanından 9 milyon müşterisine ait hassas kişisel bilgilerin veri ihlaline maruz kaldığını duyurdu. İhlalin Ocak 2020'de meydana geldiği, İngiltere Bilgi Komiserliği Ofisine bildirildiği buna karşın EasyJet’in müşterilerini bilgilendirmek için dört ay beklediği belirtildi.

Uluslararası hukuk firması PGMBM, her bir müşterinin bu ihlal nedeniyle Londra Yüksek Mahkemesine dava açabileceğini ve havayolunun bu ihlal kaynaklı kişi başı 2.000 Poundluk tazminat ödeyebileceğini açıkladı. Bu durumda 9 milyon yolcu düşünüldüğünde bu havayoluna 18 milyar Pound’luk bir yük anlamına geliyor.

Sızan hassas kişisel bilgiler arasında yolcuların tam adları, e-posta adresleri, kalkış-varış ve rezervasyon tarihlerini içeren seyahat verileri bulunuyor. Özellikle, bireylerin kişisel seyahat alışkanlıklarının ayrıntılarının ortaya çıkmasının, bireyler için güvenlik riski oluşturduğu ve bu durumun büyük bir gizlilik ihlali olduğu belirtiliyor. AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin 82. maddesi, müşterilerin kişisel verilerinin kontrolsüz kaybının tazminat alma hakkı doğurduğunu vurguluyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha