easyJet 2021 ilk çeyrekte kapasitesinin %25’ini kullanacak

easyJet 2021 ilk çeyrekte kapasitesinin %25’ini kullanacak
08 Ekim 2020, 16:32
2021 yılının birinci çeyreğinde planlanan kapasitenin %25’ini uçurmayı planlayan easyJet, 2020 mali yılı için de 815 ila 845 milyon sterlin aralığında zarar açıklayacağını duyurdu.

Yaklaşık 850 milyon Pound zarar açıklamayı öngören İngiltere’nin low cost havayolu şirketi easyJet'in CEO'su Johan Lundgren, bu yılın başında salgının endüstri üzerindeki etkisini hiç kimsenin hayal bile edemeyeceğini söyledi.

easyJet, büyük bir yeniden yapılandırma programı başlatırken, Birleşik Krallık danışma sürecini tamamlayarak ve bazı önemli ülkelerde istişareler başlatarak kayıpları en aza indirmek, likiditeyi artırmak ve nakit tüketimini azaltmak için kararlı önlemler alarak pandeminin getirdiği zorlukları aşmaya ve sürece ayak uydurmaya çalışıyor.

Kapasite konusunda çok ihtiyatlı ve muhafazakar bir yaklaşım benimsediklerini dile getiren easyJet CEO'su Johan Lundgren, “Bu disiplinli yaklaşım, dördüncü çeyrekte beklenenden daha iyi bir nakit akışı oluştururken, kayıpları en aza indirmek için kış sezonunda karlı uçuşlara odaklanmaya devam edeceğiz. 2021'in ilk yarısında bunun yansımaları olacak” dedi. Lundgren şunları söyledi:

“Kapasitenin %25’ini uçurmayı umuyoruz”

“Mevcut seyahat kısıtlamalarına dayanarak, 2021'in birinci çeyreği için planlanan kapasitenin yaklaşık yüzde 25'ini uçurmayı umuyoruz, ancak talep dönüşü ve 2021 yazı için erken rezervasyon seviyelerinin aynı hizada olduğunu gördüğümüzde kapasiteyi hızlı bir şekilde artırma esnekliğini koruyoruz. "

Kapasitesini yarı yarıya azaltan düşük maliyetli havayolunun bir yıl içinde yolcu sayısı 48 milyona düşerken dördüncü çeyrekte kapasite, önceden planlanan seviyelerin yüzde 38'iydi ve easyJet, bu dönemde yüzde 76 ile 9 milyon yolcuyu uçurdu.

Lundgren, “Havacılık tarihinin en ciddi tehdidi ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve Birleşik Krallık hükümeti, havayollarının ekonomik toparlanmayı destekleyebilmesini sağlamak için tedbir paketini acilen hızlandırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

EasyJet, güçlü bilançosu ve istikrarlı karlılığı sayesinde bu krize çok güçlü bir konumda girdiğini belirten CEO, "Bu yılın, easyJet tarihinde zarar yazan ilk yıl olacak" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha