Dünyayı buluşturan konferans İstanbul'da başladı

Dünyayı buluşturan konferans İstanbul'da başladı
03 Aralık 2018, 13:24
3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı İstanbul'da başladı. Konferansın açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yaptı.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) iş birliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen "3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı" başladı. Konferansa Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ve İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Asghar Mounesan başta olmak üzere kültür ve turizmden sorumlu bakanların yanı sıra dünya turizm ve kültür endüstrilerinin önde gelen isimleri katıldı.

Turizmde çabalarımızın karşılığını almaya başladık

'Herkesin yararına' temasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yaptı. Konuşmasında Türkiye'nin kültür ve turizm potansiyelini istatistiklerle anlatan Ersoy, Türkiye'de dört mevsim turizm yapılabileceğini söyledi. Ersoy, " Kültür, sağlık , yaz-kış, golf, kongre ve fuar turizmi gibi geniş kapsamlı destinasyon seçeneklerimiz var. Turizm alanındaki gelişme çabalarımızın karşılığını da almaya başladık." dedi.

Ortak kültürel miraslarımızı ait oldukları yerde koruyalım

Bakan Ersoy, konuşmasında tarihi eserlerin oldukları yerde korunmasıyla ilgili dünya ülkelerine seslendi. Ersoy, " Tüm dünya ülkelerine ortak kültürel mirasımız olan eserlerin ait oldukları yerde korunması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda daha da hassasiyet göstermeleri adına çağrıda bulunmak istiyorum." diye konuştu. Ersoy, yasa dışı yollarla ait oldukları yerden kaçırılarak yurt dışına çıkarılan eserlerin ülkelerine iadesi ve yasa dışı trafiğinin önlenmesinde en temel uluslararası mevzuat olma niteliği taşıyan ve Türkiye dahil 127 ülkenin taraf olduğu UNESCO 1970 Sözleşmesi bu nedenle çok önemli olduğunu hatırlattı.

Turizmde etik ilkeler taahhüdü imzalanacak

Bakan Ersoy, konferans kapsamında 'Turizmde Küresel Etik İlkeler Bildirgesi Özel Sektör Taahhüdü'nün de imzalanacağını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>