Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi turist sayısını sınırladı

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi turist sayısını sınırladı
30 Ocak 2023, 09:00
Dünyada pek çok müze ziyaretçi sayısını artırmaya çalışırken, Fransız Louvre tam tersi bir politika izliyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Fransa Paris'teki Louvre müzesinin yönetimi ziyaretçi sayısını kısıtlama kararı aldı.

Günlük 30 binden fazla ziyaretçi kabul etmeyecek

Louvre yönetimi günlük ziyaret sayısını 30 bine düşürmek için harekete geçti. Yeni önlemleri açıklayan müzenin yeni atanan müdürü Laurence de Carse, yoğun ilgi sebebiyle ziyaretçilerin ve müzede sergilenen eserlerin güvenliğiyle ilgili sorunların yaşandığını bu sorunları çözmek için müzeye günlük ziyaretçi sayısı kısıtlaması getirdiklerini söyledi. Müzenin ziyaretçilerine daha keyifli bir deneyim sunmak istediklerini belirten Carse azalan ziyaretçi sayısıyla artık ziyaretçilerin %80'inin biletlerini önceden ayırtabileceğini ve bu sayede uzun kuyrukların da önüne geçileceğini ifade etti. Müzenin kapanma saati de 18:00'den 19:00'a uzatılacak.

Herkes Mona Lisa'yı görmek istiyor

Louvre müzesi pandemiden önce bile salonların çoğu tur gruplarıyla dolup taştığı için turist akışını yönetmeye çalışıyordu. Louvre'a gelen hemen hemen her ziyaretçinin görmeye ve fotoğrafını çekmeye çalıştığı Mona Lisa tablosunun sergilendiği alandaki yoğunluğa çözüm bulunmaya çalışılıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha