Dünyada ilk... Aşısızları eve kapattı

Dünyada ilk... Aşısızları eve kapattı
16 Kasım 2021, 10:40
Dünyada ilk defa bir ülke aşı olmayanlara sokağa çıkma yasağı getirdi.

Avusturya'da sert COVID-19 önlemleri devreye girdi. Özellikle sağlık sisteminin çökmesini önlemek ve aşı yaptırmayanların aşıya yönelmesini teşvik etmek amacıyla başlatılan uygulamada, dünya genelinde ilk defa aşı yaptırmayanlara karşı kısıtlama başladı.

2 milyon kişiyi etkileyecek

Karar, ülkede yaklaşık 2 milyon kişiyi etkileyecek ve 12 yaş altı çocuklar kısıtlamadan muaf tutulacak.

10 gün sürecek, zorunlu haller dışında evden dışarı çıkamayacaklar

10 gün sürmesi planlanan yeni uygulamayla, hastalığı geçirmemiş ve aşısız kişilerin, günlük zaruri ihtiyaçlarını giderme, iş, eğitim, sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gitmek gibi gerekçeler dışında dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

Yasağa uymayanlara para cezası

Tüm gün uygulanacak kısıtlamalara uyulup uyulmaması emniyet güçleri tarafından yoğun bir şekilde kontrol edilirken, karara aykırı davranan bireyler, 1450 euroya, işletmeler ise 3 bin 600 euroya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Öte yandan federal düzeyde alınan kararlara ek olarak Viyana gibi bazı eyaletler salgınla mücadelede daha sert uygulamaların hayata geçirileceğini duyurdu.

Viyana’da aşı artı test şartı

Başkent Viyana’da gece hizmet veren eğlence merkezleri ve 25 kişinin üstündeki toplantılara girişlerde aşı yaptırmış veya hastalığı geçirmiş olma şartına ek olarak PCR testi aranacak. Kapalı alanlara girecek kişilerin hem aşılı hem de test yaptırmış olması gerekiyor.

Avusturya’da son 24 saatte 11 bin 889 yeni vaka görülürken, toplam vaka sayısı 971 bin 541’e çıktı. Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 40 artışla 11 bin 746’ya yükseldi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha