Dünya Turizm Örgütü açıkladı: Son 7 yılın en iyi performansı

Dünya Turizm Örgütü açıkladı: Son 7 yılın en iyi performansı
sayfayı yazdır, turizm ajansı
08 Eylül 2017, 15:48
BM Dünya Turizm Örgütü, 2017 yılının ilk yarısında uluslararası ziyaretçi sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre % 6.4 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı verilere göre; uluslararası ziyaretçi sayısı 2017 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 6.4 oranında artış gösterdi.

2017’nin ilk yarısındaki bu artış rakamı, 2010 yılından beri dünya turizminin yakaladığı en iyi ilk yarı performansı oldu.

Bu artışın en önemli etkeni olarak Akdeniz destinasyonlarına yönelik yaşanan çift haneli talep artışı gösterildi.

2017 yılının Ocak – Temmuz döneminde uluslararası ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 36 milyon artış göstererek 598 milyon seviyesine yükseldi.

Bu artış talebinin ardında yatan bir diğer etkenin de İngiltere, Çin, Fransa ve ABD gibi büyük pazarlarda yaşanan “ekonomik güven artışı” ve “dış ülkelere seyahat etme talebindeki yükseliş” trendi olduğu belirtildi.

Açıklamada özellikle, geçtiğimiz yıl terör saldırıları nedeniyle önemli düşüşler kaydeden; Mısır, Tunus ve Türkiye gibi Akdeniz destinasyonlarında bu yıl yaşanan yüksek talep artışı rakamlarının bu gelişmede önemli rol oynadığına dikkat çekildi.

Yılın ilk yarısında Güney Avrupa ve Akdeniz destinasyonlarının ziyaretçi sayısında % 12 oranında artış rakamına ulaşıldı.

Kuzey Afrika destinasyonlarının ziyaretçi rakamlarında % 16 oranında artış kaydedilirken; Ortadoğu ülkelerinin ziyaretçi sayısında da % 8.9 oranında artış yaşandı.

Dünyanın en çok ziyaret edilen bölgesi olan Avrupa’da da % 7.7’lik artış gözlemlendi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
 
 
captcha