Dünya Turizm Konseyi araştırdı: İstanbul o listede 2.ci sırada...

Dünya Turizm Konseyi araştırdı: İstanbul o listede 2.ci sırada...
15 Haziran 2019, 15:42
Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi, 10 yılda turizm patlaması beklenen 50 şehri masaya yatırdı.

“İstikamet 2030: Küresel Şehirlerin Turizm Büyümesi Karşısında Hazırlığı” başlıklı araştırma için kentlerin gelecekte kendilerini bekleyen büyüme konusunda “ne kadar hazır oldukları” değerlendirildi.

Şehirlerin 2017-2027 yıllarına ait işgücü, altyapı, çevre ve ziyaretçi artışı karşısındaki istikrarına dair yapılan tahminler ışığında “aşırı turizmin en çok tehdit ettiği kentler” belirlendi.

Independent Türkçe'nin haberine göre araştırmanın dikkate alındığı ilk yıla ait en düşük puan ile nihai yılda beklenen en yüksek puan; o şehrin aşırı turizmle, bir başka deyişle turist sayısındaki yüksek artışın mevcut kaynaklar üzerinde oluşturacağı baskıyla başa çıkmada başarısız olabileceğini gösteriyor.

İstanbul 2.ci sırada yer alıyor

Kuala Lumpur(Malezya)

İstanbul (Türkiye)

Manila (Filipinler)

Cakarta (Endonezya)

Kahire (Mısır)

Yeni Delhi (Hindistan)

Bangkok (Tayland)

Bogota (Kolombiya)

Mumbai (Hindistan)

Moskova (Rusya)

Ho Chi Minh (Vietnam)

WTTC’nin raporunda ayrıca, seyahat ve turizm sektörü gelirlerinin, küresel gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 10,4’üne karşılık geldiği belirtilirken, söz konusu şehirlerin sürdürülebilir turizm planlarını geliştirme konusunda ilerleme katetmesi gerektiği vurgulanıyor.

Bir şehrin gerçekten önemli ölçüde büyüme sağlayabilmesi ve orada seyahat ve turizmin sürdürülebilir bir şekilde gelişebilmesi için şehir planlama mercileri, imar yetkilileri, yatırımcılar, yasa koyucular ve topluluklar, kentin gelecekte turizmde beklenen büyümeye, bunun beraberinde getireceği zorluklara ve muhtemelen karşılaşacakları fırsatlara ne kadar hazır olduğunu bilmeleri gerekiyor.

Yorumlar
Zafer Cengiz
17 Haziran 2019, Pazartesi 12:07
WTTC Rakamsal analizlerle durumu güzelce tespit ediyor AMA Kentte yasayanlar GELEN TEHDİTLERİ NET GÖREREK TEDBIRLER ALABILIYOR MU? Acaba..?! #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha