Dünya Sağlık Örgütü en üst seviyede alarm verdi

Dünya Sağlık Örgütü en üst seviyede alarm verdi
25 Temmuz 2022, 00:51
Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeği virüsü için "küresel acil durum" uyarısında bulundu. Ana pazarlarımızdan Avrupa yüksek riskli kategoride yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), maymun çiçeği virüsü için "küresel acil durum" uyarısında bulundu. Kararla maymun çiçeği virüsü için en üst seviye alarm verilmiş oldu. Karar, Dünya Sağlık Örgütü'nün acil durum komitesinin virüsle ilgili ikinci toplantısında alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan WHO Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 75 ülkeden 16 binin üzerinde vaka bildirildiğini kaydetti. Ghebreyesus, virüsün yayılması sonucu şimdiye kadar beş ölüm olduğunu da ekledi.

Şimdiye kadar bu seviyede iki kez alarm verilmişti: Koronavirüs pandemisi ve çocuk felci.

WHO Başkanı Ghebreyesus, daha önceden komitenin maymun çiçeği hakkında küresel acil durum ilan etmek konusunda görüş birliğine varamadığını belirtmişti. Ancak son zamanlarda dünya genelinde hızla yayılması üzerine alarm seviyesinin en üst düzeye yükseltilmesine karar verildi.

Avrupa’da risk yüksek

Ghebreyesus, "Dünya Sağlık Örgütü'nün değerlendirmesi, Avrupa dışında riskin orta düzey olduğu. Avrupa'da ise riskin yüksek kategoride olduğunu değerlendiriyoruz" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha