Dünya'da ve Türkiye’de en büyük otel zincirleri kimler?

Dünya'da ve Türkiye’de en büyük otel zincirleri kimler?
16 Aralık 2020, 12:25
Otel odası sayısı bakımından dünyanın en büyük grup otelleri belli oldu.

Turizmdatabank.com’un Grup Oteller Araştırmasına göre; otel odası sayısı bakımından dünyanın en büyük grup oteller içinde; Marriott, Hilton ve IHG ilk 3 sırayı alıyor.

2014/2015 döneminde girilen büyük birleşme ve konsolidasyon sürecinin ardından 2020 yılında duraksama yaşayan grup otellerin en yaygın olanları ülkemizde de yatırımlarına devam ediyorlar.

Büyükler, büyüklerle mi birleşiyor?

2014/2015 döneminde dünya konaklama sektörü büyük bir konsolidasyon sürecine girdi. Son 5 yılda; grup sayılarının azalmasında en büyük farklılık; büyüklerin yine büyüklerle birleşmesi olarak ortaya çıktı.

Marriott’un Starwood’u almasıyla başlayan büyüklerin düğünü serisinde; Çinli ve Hintli sermayenin devreye girmesiyle, Louvre Hotels Group, Radisson Hotel Group, Mövenpick, Fairmont Raffles, Regent ve Six Senses, La Quinta, WorldHotels gibi onlarca grup, büyükler liginde yarışanların sayısını azalttı.

Dünya, otel birleşmelerine ne kadar harcadı?

Bu satın almalarda pazarda söylenen miktar ise 22 milyar doları aşmış durumda. Bu da yılda 4 milyar Dolarlık bir devler harcaması demektir.

Son olarak IHG grubu ile Accor arasında bir birleşme süreci yaşandı. Henüz sonuçlanmasa da, gerçekleşmesi halinde, en büyüklerin sayısı birkaç mega otel yapısı ile daha da sadeleşecek, Accor toplamda 1,6 milyonu geçen oda kapasitesine ulaşacaktı. Accor’un, yine devler ligine yükselen Huazhu Hotels ile uzun zamandır partnerlik yaptığı unutulmamalıdır.

Türkiye’de en büyük kim?

Bu grup otellerden Hilton Worldwide, oda sayısı bakımından; Wyndham Hotels de yaygınlık bakımından ülkemizde ilk sırada yer alıyor. 2020 itibariyle Wyndham Hotels 40’a yakın ilimizde; Hilton Worldwide de 35’e yakın kentte faaliyet gösteriyor. Oda sayış bakımında her 2 grup da 12’şer bin dolayında başabaş iken Hilton az bir farkla önde bulunuyor. Yaygınlık açısından bu grupları; Accor, Radisson, Intercontinental Hotel Group (IHG) ve Marriott izliyor.

Dünyadaki en büyük konaklama ve yatırım grupları

Oda sayısı, Bin

Marriott International 1.413

Hilton Worldwide 991

IHG 889

OYO 850

Wyndham Hotels 804

Accor* 751

Choice Hotels 596

Huazhu Hotels** 575

BTG Homeinn 415

Best Western Hotels 369

Jinjiang International*** 236

Hyatt Hotels 228

Radisson Hotels*** 226

GreenTree Inns 173

Blackstone Group 125

** Accor Çin partneri

*** Partnerlik ve ortaklık: Groupe du Louvre, Plateno Group, Vienna Hotels, Radisson

Etiketler:Otel oda
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha