Dünya bunu konuşuyor: 'Daha hızlı yayılan virüs' alarmı!

Dünya bunu konuşuyor: 'Daha hızlı yayılan virüs' alarmı!
20 Aralık 2020, 15:51
İngiltere'de korona virüsünü yaklaşık yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olacak şekilde mutasyona uğraması Avrupa'da yeni bir alarm durumuna yol açtı. Türkiye de uçuşları durdurma kararı aldı.

İngiltere'nin güneyinde korona virüsünün daha hızlı yayılacak şekilde mutasyona uğradığının tespit edilmesi sonrasında Avrupa'da yeni bir alarm hali var. Hollanda, İngiltere'den ülkeye gelecek uçuşları bugünden itibaren askıya alıyor.

İngiltere'ye seyahat uyarısı

Hollanda'dan yapılan açıklamada, ülkede aralık başında Covid-19 pozitif bir kişiden alınan virüs örneğinde, İngiltere'de görülen mutasyonun aynısının tespit edildiği belirtildi. Buna göre, söz konusu mutasyonun Hollanda'da da yayılmaması adına İngiltere'den ülkeye yapılan uçuşlar şu an için 1 Ocak gününe dek askıya alındı. Hollanda hükümeti vatandaşlarına, zorunlu haller dışında İngiltere'ye seyahat etmemeleri için de uyarıda bulundu.

"Eskiye göre daha bulaşıcı"

İngiltere hükümeti geçtiğimiz hafta, başkent Londra dahil ülkenin güney kentlerinde korona virüsünün daha önceki aylara kıyasla daha hızlı yayıldığını duyurmuştu. Bu durumun, VUI-202012/01 adı verilen bir mutasyondan kaynaklanıyor olabileceği belirtilmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dün yaptığı açıklamada, mutasyona uğramış varyantın eskiye göre yüzde 70'e varan oranlarda daha bulaşıcı olabileceğini söyledi.

İtalya ve Almanya hava ulaşımını kapatıyor

Öte yandan İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İngiltere'de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava yolu ulaşımını askıya alacak kararnameyi imzalayacaklarını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü ise yeni varyant konusunda İngiliz yetkililerle yakın temas halinde olduklarını duyurdu.

DSÖ, Avrupa ülkelerini yeni tür koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla tedbirleri sıkılaştırmaya çağırdı. Örgütün Avrupa Bölgesel Ofisi'nden yapılan açıklamada yeni tür koronavirüsün şu ana kadar İngiltere dışında Danimarka, Hollanda ve Avustralya'da görüldüğüne dikkat çekildi. Örgütün bir sözcüsü açıklamasında, "Bulaşmanın yoğun ve yaygın olduğu Avrupa'da, ülkeler kontrol ve önleme tedbirlerini iki katına çıkarmalı" dedi. Örgütün açıklamasına göre, Danimarka'da dokuz, Hollanda'da bir ve Avustralya'da da bir vaka olmak üzere toplam 11 vaka tespit edildi.

Hollanda’dan sonra Belçika da İngiltere’den uçuşları yasakladı. İngiltere’de yayılmaya başlayan mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türü nedeniyle Almanya’nın da uçuş yasağını değerlendirdiği bildirildi.

Güney Afrika'da tespit edildi

DW'de yer alan habere göre, Güney Afrika Sağlık Bakanı Zwelini Mkhize, ülkede de mutasyona uğramış bir koronavirüs tespit edildiğini açıklamış ve 501.V2 olarak adlandırılan yeni tür koronavirüsün ülkede koronavirüs vakalarındaki hızlı artışın nedeni olabileceğini ifade etmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha