HIKVISION

Düğün endüstrisinin dijital platformu: Dugun.com

Düğün endüstrisinin dijital platformu: Dugun.com
16 Aralık 2019, 14:47
Dugun.com, evlenecek çiftlerle onların ihtiyaç duyduğu tedarikçileri bir araya getirerek, milyonlarca dolarlık bir ekonomiye yön veriyor.

Her yıl 600 bin çifte hizmet veren Dugun.com'un CEO'su Emek Kırbıyık ile düğün ekonomisinden, evlenecek çiftlerin tercih ettiği trend mekânlara kadar geniş bir çerçevede konuştuk.

Dugun.com'un kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Aslında hikayenin başı üniversitede okuduğum bölüme kadar gidiyor. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Şehir Bölge Planlama okudum. Çok güzel bir bölümdü, ama zorlukları vardı ve kendime yeni bir alan açmam gerekiyordu. Üniversite üçüncü sınıftayken turk.net'e teknik destek bölümüne girdim. Sonra sistem departmanına terfi ederek yeni teknolojilerle tanışma fırsatı buldum.

Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde master yapıp ABD’ye gittim. Orada teknoloji alanında eğitim alıp catering üzerine hizmet veren bir şirketin network’ünü kurmak için işe girdim ve oradaki patronumla proje bitiminde bir iş kurmaya karar verdik. Benim de küçük bir hissem vardı ve işin teknik kısmından sorumluydum. ABD'deki patronuma işi geliştirmek için çok daha kapsamlı bir içerik üretmek gerektiğini belirttim ve öneride bulundum. Fakat kabul edilmedi. Sonrasında ABD'den Türkiye'ye dönerek oradaki şirkete danışmanlık vermeye devam ettim. Bir süre sonra Türkiye'de benzer bir site kurup kendi fikirlerimi hayata geçirmeye karar verdim. Daha önce aynı işi yaptığım için atacağım adımları bilmem kolaylık sağladı. Çünkü yapacağınız işi biliyorsunuz ve bu da fazla para harcamadan, sadece bildiğiniz doğrularla bir şirketi kurmanız demek ki bu büyük avantaj. 2007 yılında Dugun.com’u hemen hemen sıfır parayla Türkiye’de bu şekilde kurabildik. Bu arada çalıştığım şirketteki arkadaşlarım, kuzenlerim bana destek oldular. Arjantinli bir yazılımcı bulduk, o programı yazdı, diğer arkadaşlar da dataları topladı ve katalog oluşturduk. 12 senedir teknolojimiz üst düzey ve dünyadaki rakiplerimizden daha iyi bir altyapımız var. Üstelik bunu onlar söylüyor…

Düğün sektörü düşündüğümüzden daha etkin

Düğün etrafında şekillenen ekonomiye ilişkin rakamlar verebilir misiniz?

Şu andaki güncel verilere göre Türkiye’de ortalama 600 bin düğün oluyor. Yaptığımız anketler sonucunda 100 bin lira civarında her bir düğün için para harcandığını tespit ettik. Bu doğrudan çiftlerin harcadığı para. Bunun hemen hemen yarısı, düğün günü harcamaları için. Gelinlik, damatlık, nikah şekeri, makyaj, saç gibi giderler için. Diğer yarısı da evlendikleri gün taşınacakları yeni evleri için yaptıkları beyaz eşya, mobilya, halı, aydınlatma gibi eşyalara verilen ücretler. Bu paraya, aslında düğüne davetli olan ortalama 250 kişinin yaptığı harcamalar dahil değil. Yani siz herhangi bir şehirdeki düğüne davetli olarak gittiğinizde yaptığınız yol masrafı, kuaför, altın harcamaları da var ve bunlar bahsettiğimiz rakamlara dahil değil. Dolayısıyla bunlar da dahil edildiğinde aslında düğün sektörü önemli bir ekonomi hızlandırıcı ve düşündüğümüzden daha etkin.

5 yıldızlı oteller ve butik oteller tercih ediliyor

Düğün için tercih edilen otellerin ortak özellikleri nelerdir? Düğün oteli diye kabul gören bir kategori var mı? Düğün sahipleri otellerde hangi özellikleri arıyor?

Dugun.com’da iki-üç ana kategori yer alıyor, bunlardan bir tanesi de oteller. Özellikle 4 ve 5 yıldızlı oteller ile butik oteller çok tercih ediliyor. Oteller belli bir servis kalitesi olduğundan çiftler tarafından tercih ediliyor. Kır düğünüyle birlikte otel düğünü en çok tercih edilenler arasında. Bazı oteller kır düğünü imkanı da sunuyor. Aslında oteller çiftler için bir güven unsuru. Butik otelleri çiftler biraz daha özgün, kendine has düğünler için istiyor. Saraylardaki görkemli düğünlerde ise prestij ön planda tutuluyor. Genel olarak otellerde güven ve prestij için düğün yapılıyor. Burada başka bir tercih sebebi de mekanın büyüklüğü ve kapalı olması. Çünkü her otelin 400-500 hatta 1000 kişi alabilecek büyük salonları var. Kır düğünündeki yağış gibi riskler, otellerde ortadan kalkıyor. Aslında çiftlerde otellerde yenilik arıyor. Tasarım farklılığı, yemek kalitesi, menülerin farklılaşması, otellerin dışarıdan fotoğrafçı getirilmesi gibi konularda kuralcılıktan vazgeçip çiftleri serbest bırakması onları rahat hissettiriyor ve otel düğününün cazibesini artırıyor. Bunun yanı sıra düğün sonrası konaklama imkanı da çekici bir özellik. Yaptığımız araştırmalarda bir çift otelde düğün yapıyorsa genelde 15-20 civarında da oda kiralıyor. İl dışından gelen konuk sayısı genelde davetlilerin 1/3’ünü oluşturuyor. Bu da oteller için ayrı bir gelir kaynağı oluyor.

Kültür seviyesi yüksek olan çiftler tarihi mekanları tercih ediyor

Otel dışında farklı mekan arayışları oluyor mu?

Eğer geçmişe gidecek olursak düğün de bir moda aslında. Bu ilk önce salonlarla ve otellerle başladı. Daha sonra havuzbaşı düğünleri moda oldu ve ilk defa açık havada düğün kavramıyla tanışıldı. 2000’lerde ise ilginç bir şekilde kır düğünü hayatımıza girdi. Tercih olarak tarihle ilgilenen ya da kültür seviyesi yüksek olan çiftler daha çok tarihi mekanları tercih ediyor. Bunlar herhangi bir şekilde tarihe hayran ve bundan zevk alan çiftler olabiliyorken, kır düğünü isteyenler ise daha doğaya hayran ve samimiyet isteyen çiftler oluyor. Prestij isteyenler ise otel düğünlerini seçiyor. Bu şekilde ayrılabiliyor.

Düğün sektöründe hizmet veren kuruluşların bir araya geldiği Dugun.com'un CEO'su Emek Kırbıyık, sektörde 13 yıldır var olduklarını ve bu alanda en etkin pazarlama kanalı olduklarını söylüyor.

Dugun.com’da yer almak bir otele ne sağlar, nasıl bir kitleye ulaştırır?

Dugun.com evlenmeye karar vermiş çiftlerin şu anda kullandıkları tek mecra. Yani eğer bir çift düğün planlaması içine girerse, internete girip herhangi bir şey yazdıklarında Dugun.com ilk sırada çıkıyor. Elbette 12 senelik bir şirketiz ve insanlar da artık bizi referans gösteriyor. Kısacası Dugun.com’a herkes bir şekilde giriyor. Her yıl 350-400 bin çift arasında kullanıcımız var. Bu da internet kullanan hemen hemen tüm çiftler anlamına geliyor. Yani kullanıcılar Dugun.com’a geliyor ve burada da otellerin ya da mekanların seçenek olması gerekiyor. Çünkü seçeneklerini görmek istiyorlar. Hangi mekanlar var, fiyatları nedir, kaçar kişilik, seçilen tarihin uygunluğu gibi bilgileri Dugun.com’dan kolayca alabiliyorlar. Bir otel olarak Dugun.com’da bulunan bir firma, çiftlere doğrudan ulaştığı için onlara düğün alanında en doğru pazarlama kanalı oluyoruz. Dugun.com’da bir otel mevcutsa ve kendini çiftlere doğru tanıtabiliyorsa düğün sayısını aldıkları paketlere göre ikiye, üçe hatta dörde katlayabiliyor. Bu da, başka hiçbir kanala ihtiyaçları olmadan çiftlere tek bir yerden ulaşma imkanı veriyor. Biz de otellerle kendileriyle düğün yapabilecek ekonomik seviyedeki çiftleri buluşturuyoruz. Çünkü orada kategorize edip filtreliyoruz ve uygun otelleri gösteriyoruz.

5 bin TL'den başlayan fiyatlarla Dugun.com'a üye olmak mümkün

Bir otelin Dugun.com’da yer alabilmesi için neler yapması gerekir?

Biz düğünü önemseyen ve ana kalemlerinden biri “düğün” olan her otelle çalışıyoruz. Özellikle en büyük altı şehirde. Önümüzdeki bir iki yıl boyunca da 31 şehirde varız, bu sayıyı 40’a çıkaracağız. Oradaki bütün otellere de çiftler aynı şekilde bizim üzerimizden ulaşabiliyor olacaklar. Paketlerimiz gerçekten uygun. İstanbul’da yıllık 5 bin TL’den başlayan fiyatlarla Dugun.com’a üye olmak mümkün. Buna karşılık bir tane bile düğün yapılsa firmalar masraflarını karşılamış oluyorlar. İstanbul’da 60-70 tane düğün yaptırdığımız oteller de var. Dolayısıyla ödedikleri paranın karşılığını fazlasıyla kazandırabiliyoruz. Bununla ilgili olarak sadece çift göndermiyoruz aynı zamanda firmalara kazançlarını artırma, fiyatlandırma gibi konularda eğitimler de veriyoruz. Her üye firmamızın bir danışmanı oluyor. Danışmanımız ayda 3-4 defa otellerin banket müdürleriyle görüşüp destek sağlıyor. Kısacası oteller Dugun.com’a katılırlarsa ya da düğün sektörüne ilgi gösterirlerse onlara A’dan Z’ye tüm çözümü veriyoruz. En önemlisi tüm bunlara komisyon veya ekstra ücret ödemeden sadece yıllık üyelik ücretiyle ulaşabiliyorlar. Nasıl emlakçılar gayrimenkul sitelerini sıklıkla kullanıyorsa, evlilik hazırlığı yapan çiftler de mutlaka Dugun.com’a geliyorlar. Dugun.com’a üye olmayan firmaların bu çiftlere ulaşması çok zor. Biz burada bir garanti de sunuyoruz. Altıncı ay bittiğinde Dugun.com’u kullanıp herhangi bir organizasyon yapmayan firmalara garanti olarak para iadesi sunuyoruz. Şu ana kadar para iadesi verdiğimiz üye firmamız olmadı. O nedenle kendimize güveniyoruz.

Dugun.com hedef kitleye ulaşmak için neler yapıyor, hangi araçları kullanıyor?

Öncelikle sosyal medya, Google aramaları, verdiğimiz reklamlar, Dugun.com üzerinden yaptığımız diğer çalışmalar ve daha önce kullanmış çiftlerin bilgi aktarımıyla bu datalara ulaşıyoruz. Sosyal medyada çiftlere ulaşabileceğimiz mecralarda reklamlarımız ya da bannerlarımız olabiliyor. Ama en çok kullanıcı elbette Google aramalarından ulaşıyor. Dolayısıyla internet kullanıldığı anda düğün süreciyle ilgili bütün araştırmalar Dugun.com’a çıkıyor. İnternet kullanan çiftlerin yüzde 99.9’u Dugun.com’a bir şekilde uğruyor ve üye oluyor. Biz üye olan kullanıcıyı doldurduğu formdan iyi bir şekilde tanıyoruz, düğün tarihini biliyoruz ve hemen dönüş yapıyoruz. İki ay içinde düğün mekanı bulması gerektiğini, ardından gelinlik ve damatlık için harekete geçeceğini, daha sonra fotoğrafçı, davetiye nikah şekeri gibi ihtiyaçları bulacağını öngörüyoruz ve öneriler sunmaya başlıyoruz. Olabildiğince çok bilgi veriyoruz ki; hem çiftlerin işini kolaylaştıralım hem de firmalara vakit kaybettirmeden en doğru çiftleri yönlendirelim.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha