Dövizdeki artışın etkisi... Son dakika tatil pahalıya patlayacak

Dövizdeki artışın etkisi... Son dakika tatil pahalıya patlayacak
24 Kasım 2021, 09:18
Bu yaz tatil, son dakikacı yerli turiste kurdaki hareketlilik nedeniyle pahalıya patlayacak.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketin iç pazarı zorlayacağını ifade etti.

Dövizdeki oynaklıkla bütçeler alt üst oldu, Nisan-Mayıs'ta yüksek fiyatlarla karşılaşılabilir

Kuk, “Şu anda ekim kurlarıyla erken rezervasyon fiyatları belirlendi. Dövizdeki yaşanan bu oynaklıkla birlikte tahminler ve bütçeler de alt üst oldu. Otellerin maliyetleri de dövizle birlikte artıyor. Bu sebeple fiyat artışları devam edecek. Özellikle nisan-mayıs ayları yüksek fiyatlarla karşılaşılabilir. Turizmci şu andaki artışı tolere edebilir gibi duruyor. Ancak artışlar böyle devam ederse, "2 ay sonra tolere edebilir mi? bilinmiyor. Sezon için ciddi belirsizlik var” diye konuştu.

Her hafta oteller aldığı mallarda yüzde 30 zam görüyor, odalar azaldıkça fiyatlar artacak

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer ise şunları söyledi: “Dövizdeki artış maliyetlerimize doğrudan yansıyor. Bu hafta aldığımız malı öteki hafta aynı fiyata alamıyoruz. Her hafta yüzde 30 zam görüyoruz. Oda fiyatlarını en çok maliyet etkiliyor. Bu sebeple gelecek sezon için öngörülebilir fiyatlama yapamıyoruz. Şu an erken rezervasyonda, fiyatlar uygun. Sezon için belirsizlik var. Ne kadar artar ön göremiyoruz. Nisan-mayıs gibi odalar azaldıkça fiyatlar artacak. İç pazarın bu kadar yılda turizmdeki bu doğal düzeni anlaması gerek. Yerli turist hep son dakikacı. Erken rezervasyonu kaçırınca da fiyatların pahalılığından şikayet ediyor.” (Dünya)

Yorumlar
Gökhan
24 Kasım 2021, Çarşamba 09:59
Yarının ne olacağı belli değil savaş mı hastalık mı Siz tatil düşünüyorsunuz millet ekmek alamıcak durumda piyasa mahvolmuş ne konuşuyorsunuz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha