DÖSİMM'in sermayesi 500 milyon TL'ye çıkarıldı

DÖSİMM'in sermayesi 500 milyon TL'ye çıkarıldı
21 Ağustos 2020, 06:39
Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesine tahsis edilen sermaye 500 milyon TL'ye çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi'ne tahsis edilen sermayenin 500.000.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı. 1979 yılında kurulan ve genel bütçeden yardım almadan kendi kaynakları ile işletilen bir kurum olduğu belirtilen DÖSİMM hakkında bakanlığın sitesinde tanıtıcı olarak şu bilgiler yer alıyor:

Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM)

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü, 19.06.1979 tarihinde kabul edilen 2252 Sayılı Döner Sermaye Kanunu uyarınca kurulmuş olup, aynı kanun uyarınca kamu tüzel kişiliğine sahip olan bir kurumdur.

Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) genel bütçeden yardım almaksızın kendi kaynakları ile işletilen bir kurumdur.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en büyük bütçeli ve en büyük istihdamına sahip DÖSİMM, Bakanlığın ticari operasyonlarını yürütmekte, kültürel varlığın korunması ve geliştirilmesi, kültür ve turizm altyapı yatırımları ile ülke tanıtımı için kaynak sağlamaktadır.

Yaygın olarak bilinen Geleneksel El Sanatları ve Kitap Satış Mağazaları DÖSİMM tarafından işletilmektedir. Bunun dışında müze ve örenyerleri gelirlerinin tahsil edilmesi, Bakanlığımıza bağlı tarihi mekanların kısa süreli kullandırılması, müze ve örenyerleri, kültür merkezleri, galeriler ve kütüphanelerin ticari ünitelerinin kiraya verilmesi DÖSİMM’in görevleri arasındadır.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha