HIKVISION

Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü: Planlarımızı Mart 2021 ve sonrası için yapıyoruz

Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü: Planlarımızı Mart 2021 ve sonrası için yapıyoruz
23 Mayıs 2020, 21:42
Kaynak pazarlara uçuşların başlamasının ardından, eylül ayı itibariyle turizm hareketliliğinin başlayabileceğini ileri süren Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, fakat asıl hareketin 2021 yılında başlayacağını belirterek, “Biz hesaplarımızı ve planlarımızı 2021’in Mart ayı ve sonrasına göre yapmaya başladık” dedi.

Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, koronavirüs salgını sonrası öngörülerini ve Turizm Bakanlığı’nın aldığı tedbirleri Turizm Ajansı’na anlattı.

“2020 hedefimiz 1 milyondu”

2019 yılında Türkiye’ye 750 bin turist getirdiklerini, 2020 hedeflerinin ise 1 milyon olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Ahmet Serdar Körükçü, “Maalesef yaşanan global kiriz nedeniyle tüm planlar ve hedefler altüst oldu” dedi.

“İkinci dalga gelmezse eylülde ivme artar”

Ahmet Serdar Körükçü, operasyonlarının yüzde 80’nini oluşturan Uzakdoğu pazarının geri dönüşüne ilişkin öngörülerini şöyle anlattı: “Uzakdoğu’da tam anlamıyla bir turizm hareketinin başlayabilmesi için Türkiye’de ve kaynak pazarlardaki vaka sayılarının sıfırlanması gerekiyor. Bana göre en yakın geri dönüş ihtimali eylül ayı gibi görünüyor. Bunda Türk Havayolları’nın uçuş takvimi de önemli. Eğer Türk Havayolları, planladığı gibi haziranın sonunda Uzakdoğu’ya uçabilirse, temmuz-ağustos ayından itibaren küçük gruplarla hareket başlayabilir. Eğer ikinci dalga gelmezse, eylülden sonra da ivme yukarıya doğru artar.”

“Biz hesaplarımızı Mart 2021'e göre yapmaya başladık”

Şirket olarak değişen koşullara göre senaryolar hazırladıklarını ifade eden Ahmet Serdar Körükçü, “Biz hesaplarımızı 2021 Mart’ı esas olarak yapmaya başladık. Açıkçası, önümüzdeki 6 aylık süreçte kayda değer bir turizm hareketi olacağına inanmıyorum. Bu sadece benim şahsi öngörüm de değil… Yurt dışında iş yaptığımız tur operatörlerinden aldığımız izlenimler de bu yönde” diye konuştu.

“4 tur operatörüne verilen destek yüzde 100 doğru”

Tur operatörlerine sağlanan kredilerle ilgili sorumuzu ise Ahmet Serdar Körükçü şöyle cevapladı: “Turizm Bakanı elinden geldiği kadarıyla oteller ve acentalar için önlemler alıyor. Kamuoyunda konuşulan 4 tur operatörüne kredi verilmesiyle ilgili bir durum var. Bana kalırsa yüzde 100 doğru… Bu 4 tane tur operatörü, aşağı yukarı 3’er 4’er milyon turist getiriyor. Onların ayakta kalması lazım. Yapılan eleştirileri doğru bulmuyorum.

Bu 4 firmanın yurt dışı ofislerini de dahil ederseniz, 10 bin kişiye istihdam sağladıklarını tahmin ediyorum. 10 bin kişinin çalıştığı şirketlerin zor duruma düşmesi bize bir şey kazandırmaz. Bu 4 şirkete verilen desteğin sorgulanmasını yanlış buluyorum.”

“Mehmet Bey’in yanlış yaptığı bir şey yok”

Diğer seyahat acentalarına da destek verilmesi gerektiğini belirten Ahmet Serdar Körükçü, sözlerini şöyle tamamladı: “Onlara da yaptığı iş, getirdiği döviz ve sağladığı katma değer oranında bir yardım sağlanabilir. Ama hep 4 tane firmanın üzerinde duruluyor. Bakanımız Mehmet Bey’in ve Bakanlığın yanlış yaptığı pek bir şey yok. Süreci de kötü yönetmiyorlar. İçinde bulunduğumuz durum küresel bir kriz. Ekonomi ve işsizlik adına çok büyük bir darbe. Bu süreci Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın çok iyi yönettiğini düşünüyorum.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha