'Dolar 9,20' Etiketi Trend Topic Oldu

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
18 Ekim 2021, 14:04

Merkez Bankası’nda 3 üyenin görevden alınmasıyla artan faiz indirimi beklentileriyle dolar 9.20 TL’nin üzerine çıktı. TL, yılın başından beri dolara karşı yüzde 20'ye yakın değer kaybetti.

Gözler 21 Ekim’deki faiz kararında. 50 baz puanlık indirim fiyatlara yansımış durumda. Beklentinin üzerinde faiz artışı kurlarda artışı hızlandırabilir. Pas geçilirse kısa vadede tansiyon düşebilir.

Fakat her halükarda bu durum borcu döviz bazında olan bir çok otel sahibine kur farkı gideri yazdıracak.

Turizmin son yıllarda ekonomide oluşturduğu pozitif etkiler makro/mikro iktisadi problemlerin ve krizlerin atlatılmasında tesirli bir alternatif oluşturmaktadır. Bu nedenle turizm özellikle gelişmekte olan ülkeler için kritik önem taşımaktadır.

Turizm, ekonomiye canlılık kazandırarak elde edilen döviz gelirleri sayesinde ihracat ve milli gelir içindeki payının artmasını ve oluşturduğu iş imkânlarıyla kaynakların farklı sektörlere yönelmesini sağlamaktadır.

Turizm, 19. yüzyılın sonlarına doğru kullanılmaya başlandı fakat 20. yüzyılın bir olgusu olarak gelişti ve 21. yüzyıla damgasını vuran dünyanın üç temel hizmet sektöründen biri haline geldi.

Ekonomik değeri yüksek bir sektör olan turizm endüstrisinin gelişmeye katkısı yadsınamayacak boyuttadır.

Zira turizm sektöründe, mal ve hizmetlerin alıcının ülkesine gönderme zorunluluğu olmadığından, ihracı mümkün olmayan kaynaklar döviz geliri haline getirilebilmektedir.

Türkiye’nin 2008-2019 dönemi verileri turizm gelirleri ve döviz kuru arasındaki ilişkiyi çok net açıklamaktadır. Turizm gelirleri ve döviz kuru arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ancak düşük yüzdelerde birbirini açıkladığı ortaya koyulmaktadır.

Sonuç olarak Türk lirasının Dolar ve Euro karşısında rekor düzeyde değer kaybetmesi, yabancıların ülkemizde satın alma gücünü artırırken, geliri Türk lirası olan vatandaşımızın satın alma gücünü her geçen gün zayıflatıyor.

Dolayısıyla yurt dışına tur düzenleyen (outgoing) acentaların işi önümüzdeki dönem hiç de kolay olmayacak.

Covid-19 pandemi sürecinde tüketici davranışlarındaki değişim bağımsız otelleri global otel grupları ile iş birliği yapmaya yönlendirmiştir. Toplam gelirin içinde Euro ve Dolar cinsinden gelir payı düşük olan franchise oteller, aylık franchise bedeli ödemesinde kur farkından olumsuz etkileniyor.

Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında değer kazandığı güzel günlere bir an evvel kavuşmak dileğiyle!

Sağlıcakla kalın…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha