Doğu Avrupa ve Balkan pazarındaki son durum konuşuldu

Doğu Avrupa ve Balkan pazarındaki son durum konuşuldu
25 Kasım 2021, 15:44
Antalya'daki 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde Doğu Avrupa ve Balkan pazarında son durum konuşuldu.

AKTOB tarafından Antalya'da Nirvana Cosmopolitan Lara'da organize edilen 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin öğleden sonraki bölümü başladı.

'Doğu Avrupa ve Balkan Pazarında Durum' panelinde AKTOB Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu'nun moderatörlüğünde Akay Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Okudur, Fibula Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Mavisu ve Coral Travel Polonya Genel Müdürü Kaan Ergün değerlendirmelerde bulundu.

Mavisu: Balkan pazarı Türkiye'nin üçüncü büyük pazarı olarak ele alınmalı

Fibula Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Mavisu 2019'da Balkan pazarında son derece güzel bir sezon geçirdiklerini anlattı. 2020 yılında ciddi yatırımlar yaptıklarını, kapasitelerini yüzde 50 artırdıklarını ve yüzde 40'lar civarında rezervasyon artışı aldıklarını belirten Mavisu, pandemiyle birlikte büyük bir sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Müşterinin para iadesinde sorunlar yaşadıklarını anlatan Mavisu, " Burada otelci arkadaşa teşekkür ediyorum, ön ödemeleri iade ettiler. Birazını da biz tamamladık küçük sıyrıklarla atlattık" şeklinde konuştu. Balkan pazarının önemine dikkat çekini Mavisu, pazarın Rusya ve Almanya’dan sonra üçüncü pazar olarak ele alınması gerektiğini söyledi. Bakanlıktan balkanlarla ilgili reklam bütçesinin artırılmasını isteyen Mavisu, online kanallar ve sosyal medyadaki reklamların artırılması gerektiğini söyledi. Gereken önemin verilmesi halinde Balkanları üçüncü Pazar olarak Türkiye’yi domine edeceğini söyledi.

Ergün: Polonya pazarından 2022'de 1 milyon turist alırız

Coral Travel Polonya Genel Müdürü Kaan Ergün de covid öncesi Polonya pazarının yaklaşık 2,5 milyon civarında olduğunu 2019'da 880 bin civarında Polonyalının Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirtti. Pandemiyle birlikte pazarda ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Ergün, 2021 yılında 560 bin kişiyle önemli bir artışa ulaşıldığını söyledi. Artışın altında Türkiye’nin fiyat ve hizmet kalitesinin etkili olduğunu belirten Ergün, güvenli turizm sertifikasının başarıyla uygulanmasının bu artışta etkili olduğunu söyledi. Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin başarılı bir şekilde yürütüldüğüne dikkat çeken Ergün yakalanan ivmede bu faktörün de etkili olduğunu vurguladı. Ergün sözlerini şöyle tamamladı: " Coral Travel olarak yüzde 30'larda olan Türkiye payımızı bu sene yüzde 50'lere çıkardık. 2022 olarak hazırlıklarımız devam ediyor. 2021'in yüzde 20 gibi oranında bir artış planladık. Umarım bir sorunla karşılaşmayız. 2022 yılında Polonya pazarında 1 milyonun üzerinde bir rakamla tamamlanacağını öngörüyorum."

Ethem Okudur: Türk dostu bir Pazar

Akay Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Okudur'da Baltık pazarında 1996 yılında operasyona başladığını belirtti. Nüfus olarak çok büyük avantaj sağlamasa da Osmanlı ve Türkiye olarak diplomatik bir ilişki olmadığını ve Baltık ülkelerinin Türkiye’yi tanımadıklarını belirten Okudur, " Türkiye’ye gelen turist sayısını nüfusa oranladığında, Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler arasında sayılırlar. " dedi. Pazarın zor şartlara rağmen turist gönderdiğini belirten Okudur, " Bu pazar Türk dostu bir pazar” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha