DO&CO'nun Boğaz'daki lüks oteli THY'nin oluyor

DO&CO'nun Boğaz'daki lüks oteli THY'nin oluyor
28 Mayıs 2019, 10:10
Türk Hava Yolları (THY), Do&Co ikram şirketi ile olan mevcut ortaklığını 15 yıllık anlaşma ile yenilediklerini duyurdu. Anlaşma Boğaz'daki lüks otel projesini de kapsıyor.

THY'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada: "Türkiye'deki Havalimanlarından çıkışlı tüm uluslararası, ulusal ve charter uçuşlarını kapsayan ikram hizmetleri anlaşmasının 15 yıl süreli olarak imzalanmasına karar verilmiştir" denildi.

Açıklamada otel detayı

Açıklamada önemli bir detay daha vardı. THY'nin açıklamasında söz konusu anlaşmanın İstanbul ‘daki otel projesinin THY DO & CO İkram Hizmetleri A.Ş'den THY'ye satışını da içerdiği belirtildi. Açıklamada bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin ön koşullara, özellikle yetkili rekabet makamlarının onayına tabi olduğu ifade edildi. Böylelikle lüks otel projesinde DO & CO Aktiengesellschaft'in hissesi THY'ye geçecek.

İki yalıyı 150 milyon liraya lüks otele dönüştürdüler

TÜRK Hava Yolları (THY) ve ikram şirketi Do&Co, Ortaköy’deki Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarını geçtiğimiz yıllarda 125 milyon lira bedelle 25 yıllığına kiralamışlardı. Yalıları 96 kral daireli lüks otele dönüştürebilmek için 150 milyon liralık restorasyon çalışması yapılmıştı. İki yalı ve kompleksleriyle yer üstünde 8 bin metrekare alana yayılan otel, bir aysberg gibi deniz seviyesinin 5 kat altına iniyor. Deniz seviyesinin altındaki 30 bin metrekarelik inşaat alanında iki kat otoparka, diğer katlar ise balo salonu ve diğer toplantı salonlarına ayrılmış.

Tarihi taş duvar sebebiyle restorasyon uzadı

Hatice Sultan Yalısı'ndaki çalışmalar devam ederken 23 Ekim 2015’te yapılan hafriyat kazıları sırasında yapının bodrum katına denk gelen kotta tarihi taş duvar (rıhtım) dokusu bulundu. Bulunan taş duvar için 3 No’lu Kurul kararlarının alınması, 1.5 yıllık bir süreyi buldu. Bu süre içinde yalıda imalat yapılamadı. Kurul kararı ile taş duvarın bir kısmının yerinde korunmasına, bir kısmının ise sökülüp, taşların konservasyonunun ardından yerine yeniden konulmasına karar verildi. Şu anda çalışmalar devam ediyor.

THY VIP yolcularını deniz yoluyla otele getirecek

Projeye göre, kompleksin yer üstünde kalan bölümünde, 8 bin 800 metrekare kullanımlı tesis, 96 odalı Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalıları, selamlık köşkü, hamam, restoran ve otel girişinin yer alacağı büyük çadır ve pastane olarak kullanılacak seyis evinden oluşuyor. THY, VIP yolcularını deniz yoluyla otele getirip, tekrar tekneyle uçağa götürecek. Otelin bütün odaları “Kral dairesi” olacak.Deniz seviyesinin altında da içinde otopark, balo salonu, spa gibi merkezlerin olacağı 30 bin metrekare kullanım alanlı 5 kat bodrum inşa edildi. Otel projesi için bodrum katların inşaatı, Beşiktaş’ta eski tütün deposuna yapılan Shangri La Bosphorus Otel gibi “top-down” adı verilen yöntemle yukarıdan aşağıya doğru yapıldı. Son olarak temel atıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha