Dizilerden turizm rotalarına...

Aylin Özsavaş
Aylin ÖzsavaşFuego Travel
08 Şubat 2021, 16:14

Uzun zamandır bir yazı kaleme alamadım. Konuların eksikliğinden değil aslında. Sadece sektörün çözümsüz konularını okumaktan veya dile getirmekten yoruldum.

Çözümsüzlük bizi kendi girdabımızda hapsediyor.

Ben eskisi gibi seyahatleri, bu seyahatleri nasıl şekillendireceğimizi konuşmak ve tekrar “TAILOR MADE” tur programı yazmak istiyorum.

Her şeyin tekrar yeşerdiği, çocukluğumda okuduğum masalların ve unutamadığım hikayelerin geçtiği Anadolu topraklarında seyahat ettiğimi düşünüyorum.

Mesela Homeros’un Troya savaşını anlatan İlyada destanı ile Troya antik kentindeydim. Birden bir anım canlanıyor : “Tübingen Üniversitesi adına 1988 – 2005 yılları arasında kazı başkanlığı yapan rahmetli Manfred Korfman’ın eşi 2012 yılında bizimle Karadeniz- Tao- Klardjeti turuna çıkmıştır” ve bu bizi inanılmaz gururlandırmıştı.

Yeşilin bin bir tonunun başkenti, insanları, doğası, yöresel lezzetleri ile bir başkadır Karadeniz. Ortaçağ’da Tao-Klardjeti bölgesi olarak da adlandırılan Artvin, Ardahan, Erzurum illerini kapsayan coğrafyada kurulmuş olan Gürcü kiliseleri bölgenin tarihine ışık tutması bakımından önemli bir yere sahiptir ve mutlaka görülmelidir.

Ülkemizde bulunan tarihi mekanlar adlarını zikretmezsem bana küsecek gibi hissediyorum ama o kadar zengin bir coğrafyada yaşıyoruz ki, bu yazımla hepsine hayat vermem mümkün değil.

Lakin Göbeklitepe’ye değinmeden edemeyeceğim. İlk kez kazı alanına gittiğimde, etrafı çevrelenmiş dahi değildi. Alman kazı Başkanı Klaus Schmidt ile tanışmış, kazı hikayesini bizzat dinleme şerefine nail olmuştum.

Nitekim o coğrafya ve Urfa ile ilgili olarak söylenebilecek o kadar çok şey var ki, bu çokluk, bu muhteşem kentin tarih ve kültür hazinelerinin her birinin gerçek önemini, bırakın bir metin içinde, geniş çaplı bir gezide bile yansıtabilmeyi zorlaştırıyor.

İşte tüm bu hazineler yeni yeni hikayeler doğruyor.

ATİYE, bunlardan biri.

İster kurgu deyin, ister hayal, ister fantezi. Kurgusu hoşunuza gitmemiş dahi olabilir. Hatta belki de oyunculuğu beğenmediniz. Biz turizmciler için ise bunun hiç önemi yok.

Ben bile defalarca gittiğim yere, diziyi izledikçe tekrar ve tekrar gitmek istedim.

HAKAN MUHAFIZ, İstanbul’da geçiyor. Sadece ilk sezonu izleyebildim. 50 yaşına yaklaşmış biri için bana fazla fantastik geldi. Ama turizme etkisi muhteşem oldu.

Şimdiden dizi ile ilgili tur rotası çıkarttım.

Dizilerimiz ve sinema sektörümüz güzel bir yolda ilerliyor. Özellikle 30 dilde ve 190 ülkede yayınlanan Netflix ve vb platformlarda yer almaları, turizm sektörü için fevkalade önemli.

Unutmayın ki, seyahatler “Ah, bir gidebilsem!” dediğimiz ve eskiden fotoğraflara, şimdi de dizi ve filmlere bakıp iç geçirdiğimiz yerleri görme isteği ile başlar.

Son olarak… Jason Statham hayranı biri olarak Antalya’da çektiği filmi görmek için de sabırsızlanıyorum.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Aylin Özsavaş
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha