Diyanet ve Hac-Umre acentaları TÜRSAB'ta buluştu

Diyanet ve Hac-Umre acentaları TÜRSAB'ta buluştu
12 Kasım 2019, 12:34
2019 hac değerlendirmesi ve 2020 hac organizasyonu toplantısı, 4 yıl aradan sonra TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

2019 hac değerlendirmesi ve 2020 hac organizasyonu toplantısı, 4 yıl aradan sonra TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi H. İbrahim Canatan, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Diyanet İşleri Başkanlığı Kurullar ve Koordinasyon Daire Başkanı Muhammed Zeyd Özel, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Bilgi İşlem Sorumlusu Osman Balcı, Hac-Umre Genel Müdürlüğü Acentalar Büro Şefi Yavuz Gündüz Sözbir ve Hac-Umre turizmi yapan çok sayıda seyahat acentası temsilcisi katıldı.

BAĞLIKAYA: “HAC-UMRE ACENTALARININ SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Seyahat acentalarının büyük ilgi gösterdiği toplantıda konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “Hac ve umre çok özel bir ihtisas alanı. Verdikleri hizmet itibarıyla hac-umre acentalarımız sektörümüz için çok önemli. Hac–umre acentalarının sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Biz sözümüzü tuttuk, hac ve umre acentalarımızdan haksız bir şekilde para toplanmasını engelleyeceğiz demiştik. Engelledik. Tur onay yazısını kaldırdık. Bu toplantı sektörde yaşanan sorunların çözümü noktasında büyük önem arz ediyor. Çünkü konunun uzmanları burada. Umarım yeni dönem hepimize hayırlı uğurlu olur” diye konuştu. Bağlıkaya ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’a hediye takdim etti.

Yaptığı konuşmada 2019 hac-umre sezonunu değerlendiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi H. İbrahim Canatan; “Biz ortak bir çalışma içerisinde hac–umre acentalarının sorunlarına çözüm aramak için buradayız. TÜRSAB olarak geçen sene Mekke ve Medine Havalimanları’nda seyahat acentalarına en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Bu sene yüzümüzün güldüğü bir sezon geçirdik. Umuyoruz ki; 2020 sezonunu daha da iyi geçecek” dedi.

HAC-UMRE TURİZMİNDE E-DEVLET DÖNEMİ

Toplantıda 2020 hac organizasyonunda devreye giren yeni uygulamalar hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıya katılan acentalara 2020 hac–umre kayıtlarının e-devlet üzerinden yapılacağı duyuruldu. Oturumu yöneten Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan; “Hepimiz aynı hedefe koşuyoruz. Kendini bize teslim eden, onlarca yıl bekleyen, ciddi paralar ödeyen ve en önemlisi ibadetini yapmak isteyen hacılarımıza en iyi hizmeti vermek için çabalıyoruz. Geçen sezon tüm Müslüman ülkelere Türkiye Cumhuriyeti olarak parmakla gösterileceğimiz bir şekilde hizmet verdik. Bakanlığımızla birlikte yaptığımız değerlendirmeler sonucu 2020 için birtakım değişiklikler yaptık. Hac-umre ön kayıtlarının e-devlet üzerinden yapılması en büyük yeniliklerin başında geliyor. An itibarıyla kayıtlarımız e-devlet üzerinden yapılıyor” diye konuştu.

2019 hac-umre sezonunu değerlendiren Hac-Umre Diyanet İşleri Başkanlığı Kurullar ve Koordinasyon Daire Başkanı Muhammed Zeyd Özel; hac ücretlerinin tahsili, yeni vize sistemi, kafile başkanları, hacı adaylarının yaşadığı ulaşım ve konaklama, yemek hizmeti, ön denetim ve kimlik kartları ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Bilgi İşlem Sorumlusu Osman Balcı ise acenta temsilcilerine e-devlet uygulaması üzerinden ön kayıtların nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlattı. Toplantı acenta temsilcileriyle yapılan soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Hacı adayları için ön kayıtlar 11 Kasım - 13 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak. 2020 yılı hac kurası ise 9 Ocak’ta çekilecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha