Diyanet'ten 'Menzil' uyarısı: Sıkıntılara yol açacaklar!

Diyanet'ten 'Menzil' uyarısı: Sıkıntılara yol açacaklar!
25 Nisan 2023, 10:48
Diyanet Başkanlığı’nın hazırladığı raporda ‘menzil’ tarikatıyla ilgili uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Kamuda örgütlü oldukları bilinen tarikatın orta ve uzun vadede sıkıntılara neden olacağı belirtilerek, “Ülkemizde orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı değerlendirilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarikatlar ve cemaatlere ilişkin hazırladığı raporda önemli uyarılarda bulundu. Uyarılardan en dikkat çekeni ise turizm sektöründe hac-umre segmentinde örgütlü bulunan menzil tarikatına yönelik…

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar imzalı habere göre “mürted ve münafık gibi dini terimleri kolayca diğer Müslümanlar için kullandığı” kaydedilen cemaate ilişkin şu tespitler yapıldı:

“Mürşid yani tarikatın lideri olağanüstü, hatta bir anlamda yarı ilahi bir konumdadır. Nimetin yaratanı Allah ise de sebebi mürşiddir. Her mümin kişi, ona yapılacak hürmetin aslında Allah ve resulüne yapılan bir hürmet olduğuna inanmalıdır.

Allah; yeri, karayı, havayı, denizi, hayvanları, dostu olan mürşidin emrine verir. O mürşid, bunları dilediği zaman istediği gibi kullanır. Şeyhin, dini ilimleri tahsil etmiş olması şart değil. Fatiha’yı bilmeyen ümmi bir kişi, mürşidlik mertebesine ulaşabilir.

Grubun sıralanan görüşleri, sahih İslam anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Bu sakıncalı telakkiler, Menzil cemaatinde daha çok vurgulanmakta ve etki sahası daha çok sade halk tabakası olduğu için daha çok yaygınlaşmaktadır.

Son zamanlarda Menzil grubunun bürokraside teşkilatlandığı ve kamuda etkinliğini artırdığı yönünde kamuoyunda bir kanaat dillendirilmeye başlanmıştır. Doğru olması halinde bu tezahürün ülkemizde orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı değerlendirilmektedir.”

Yorumlar
Selim Akyıldız
26 Nisan 2023, Çarşamba 10:08
İl başta ne alakası var deniyor da, adamlar yazmış hac umre acentelerinde örgütlü diye
Okan
26 Nisan 2023, Çarşamba 08:12
Böyle bir haber sitesinde menzil ne alaka anlamadım.
Hasan Yoruk
25 Nisan 2023, Salı 11:23
Bu ulkede iktidara kim gelirse tarikatlarin yasaklanmasi halk oyuna sunulmali ve karara gore hareket edilmelidir. Kamuoyunda tarikatlarin kapatilmasi ve yasaklanmasi yonununde %95 halk destegi vardir
Kurbancık
25 Nisan 2023, Salı 05:44
Kalleş herifler 30 senedir giderim ama bu sizin anlattığınız hiçbir ile karşılaşmadım
Mehmet Akbaba
25 Nisan 2023, Salı 02:37
Haberin kaynağına bak. Bir lafa bakarım laf mı diye birde söyleyene bakarım adam mı diye Hz. Mevlana k.s.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha