Divan Antalya Talya Otelle ilgili yeni açıklama!

Divan Antalya Talya Otelle ilgili yeni açıklama!
17 Ocak 2024, 09:07
Antalya’nın ilk beş yıldızlı oteli olan Divan Antalya Talya Oteli’nin yeniden yapım süreciyle ilgili teşvik artırımı yapıldı.

Antalya’nın ilk beş yıldızlı oteli olan ve Koç Holding kurucusu Vehbi Koç’un 1996’da yaşamını yitirdiği Divan Antalya Talya Oteli’nin yeniden yapım süreciyle ilgili teşvik artırımı yapıldı. Ayrıca yatırım için sağlanan destek unsurlarına da Gümrük Vergisi Muafiyeti eklendi.

Otelin yeniden yapım maliyeti 1.2 milyar liraya çıktı, gümrük vergisi muafiyeti geldi

Koç Grubu’na ait Marmaris Altınyunus Turistlik Tesisler A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, projede yapılan değişiklikler ve maliyet artışı nedeniyle teşvik belgesinin 1.2 milyar TL olarak güncellendiği belirtildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

“Divan Talya Oteli'nin yeniden yapım süreci kapsamında, projede yapılan değişiklikler ile yerel ve global ekonomik konjonktürdeki gelişmeler sonucu artan maliyetler ve güncellenen toplam yatırım öngörüsü dikkate alınarak, Şirketimizce yapılmakta olan toplam yatırım için son olarak T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yaklaşık 615 Milyon TL olarak revize edilen teşvik belgesi, belirli yatırım kalemlerindeki revizyonlar doğrultusunda yaklaşık 1,2 milyar TL olarak güncellenmiş, mevcut yatırım için sağlanan destek unsurlarına Gümrük Vergisi Muafiyeti de eklenmiştir.”

Vehbi Koç'un vefat ettiği Talya otel 2013'te kapatılmıştı

1970'li yıllarda Antalya'da açılan ilk 5 yıldızlı otel olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç’un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi. Talya Otel, Mayıs 2013'te kapatılmıştı. 204 odalı otelin kapanışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında dönemin Divan Grubu Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, "Bu bir veda değil, devre arası" demişti. Öztunç, Koç Topluluğu’na ait otelin, yenilenme süreci içine girdiğini söylemişti.

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
Halil ibrahim bodur
18 Ocak 2024, Perşembe 09:21
Belediye başkanı aradım. Dedim ki arsyip konusun. Orası park olsun. Vehbi koç u anlatan bir anıt yapın.. Koç holdingi, büyükşehir i vs vs. Ama olmadı. Gidecek yolu bile yok. Zaten az ilerisine dsha kötü bir otel yapıldı. Bir müze ve park yapsalardı. Olmadı.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha