Divan Antalya Talya Otel için yeni karar!

Divan Antalya Talya Otel için yeni karar!
15 Ocak 2021, 10:46
Antalya'nın ilk 5 yıldızlı oteli olan ve yargı süreci sebebiyle 8 yıldır kapalı duran Koç Grubuna ait Divan Talya Oteliyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Yargı süreci sebebiyle yeniden yapım çalışmaları duran ve hızla çürüyen Divan Antalya Talya Otel için yeni bir gelişme yaşandı. Hisselerinin yüzde 40'ı Koç Holding ve Koç Ailesine ait Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MARES)'ten konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yapıldı.

Mahkeme itirazlar için ret kararı verdi, Talya otelin yapımı için idari süreçlerin tamamlanmasını bekliyoruz

MARES'ten KAP'a açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son olarak 30.09.2020 faaliyet raporumuzda bilgisi verilen, Antalya'da bulunan Talya Otelimizin yeniden yapımı ile ilgili olarak Muratpaşa Belediyesi nezdinde kesinleşmiş olan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planının iptali talebi ile bazı şahıslar tarafından açılan davada, Mahkeme tarafından davanın reddi yönünde karar verildiği bilgisi edinilmiş olup, kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde davacı tarafından Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yolu ile itirazda bulunulabilecektir. Talya Otel ile ilgili yatırım çalışmalarına ruhsat ve izinlerin alınması gibi ilgili bütün idari işlem ve süreçlerin tamamlanmasından sonra başlanabilecektir. Konuya ilişkin önemli gelişmeler faaliyet raporları ve özel durum açıklamaları vasıtasıyla yatırımcılarımızla paylaşılacaktır."

Vehbi Koç'un vefat ettiği Talya otel 2013'te kapatılmıştı

1970'li yıllarda Antalya'da açılan ilk 5 yıldızlı otel olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç’un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi. Talya Otel, Mayıs 2013'te kapatılmıştı. 204 odalı otelin kapanışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında dönemin Divan Grubu Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, "Bu bir veda değil, devre arası" demişti. Öztunç, Koç Topluluğu’na ait otelin, yenilenme süreci içine girdiğini söylemişti.

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
Levent
16 Ocak 2021, Cumartesi 02:27
Türkiyenin en güzel oteli
Fikret Işıklıoğlu
15 Ocak 2021, Cuma 12:41
1991 .2012 yılları arası tüm iş seyahatlerimde konakladığım Antalyanın güzide şehir hotellerinin başında geliyordu konforu ve yetişmiş kaliteli personeli ile herzaman hatıramda yeri mevcut kapandığına üzülmüştüm umarım tadilat yapılı yeniden açılır
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha