Divan Antalya Talya Otel için önemli karar

Divan Antalya Talya Otel için önemli karar
21 Kasım 2019, 12:05
Antalya'nın ilk 5 yıldızlı oteli olan ve yargı süreci sebebiyle 5 yıldır kapalı duran Koç Grubuna ait Divan Talya Oteliyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Yargı süreci sebebiyle yeniden yapım çalışmaları duran ve hızla çürüyen Divan Antalya Talya Otel için yeni bir gelişme yaşandı. Hisselerinin yüzde 40'ı Koç Holding ve Koç Ailesine ait Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MARES)'ten konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yapıldı.

Yeni imar planına itirazlar reddedildi, otel yeniden yapılabilecek

MARES'ten KAP'a açıklamada şu ifadelere yer verildi: " Antalya'da bulunan Talya Otelimiz'in yeniden yapım sürecine ilişkin olarak en son 24.10.2019 tarihinde açıklanan faaliyet raporunda Muratpaşa Belediye Başkanlığı'na mahkeme kararı ve daha önce kesinleşen 1/5000 ölçekli İmar Planı ile uyumlu olarak sunulan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifinin onaylanarak askıya çıktığı belirtilmiştir. Henüz şirketimize tebliğ edilmemiş olmakla birlikte, Muratpaşa Belediye Başkanlığı tarafından askı süresinde yapılan itirazların reddinin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Meclisi tarafından da onandığı bilgisi açıklanmış ve bu çerçevede 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı kesinleşmiştir.

Meclis kararının yayınlanması ve ilgili kurumlara tebliğini takiben, Talya Otelimizin bulunduğu alan ile ilgili idari süreçlerin sonraki aşaması olan imar uygulaması çalışmalarına başlanabilecek olup imar uygulaması, ruhsat ve izinlerin alınması gibi ilgili bütün idari işlem ve süreçlerin tamamlanmasından sonra yatırım çalışmalarına başlanabilecektir."

Corendon talip olmuştu

Divan Talya Oteline Corendon Turizm Grubu talip olmuştu. Geçtiğimiz aylarda Corendon Turizm Grubu Başkanı Yıldıray Karaer, İstanbul'da bir araya geldiği Ali Koç'a Divan Talya Otelini kiralık olarak işletmek istediklerini söylemişti. Ali Koç'ta, Karaer'e, Divan grubunun da bir çok otelini işlettiğini belirterek ''Bizim mülkümüz olan Talya oteli ve Bodrum'daki otelimiz var. Diğerleri işletme. Talya otelini istiyorsunuz. İsterseniz Talya Otelini size satalım. Hatta Bodrum'daki otelimizi de satalım'' diye konuşmuştu.

Vehbi Koç'un vefat ettiği Talya otel 2013'te kapatılmıştı

1970'li yıllarda Antalya'da açılan ilk 5 yıldızlı otel olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç’un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi. Talya Otel, Mayıs 2013'te kapatılmıştı. 204 odalı otelin kapanışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında dönemin Divan Grubu Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, "Bu bir veda değil, devre arası" demişti. Öztunç, Koç Topluluğu’na ait otelin, yenilenme süreci içine girdiğini söylemişti.

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
Dilşad poylu
27 Şubat 2021, Cumartesi 08:04
1976-1985 arasında çok konakladım. güneş hanım vardı resepsiyonda . ayrıca ÇOk bahtsız otel. ilk açıldığında Antalya oteli idi sonra isim hakkı davasını kaybetti an ı gitti talya kaldı :) şimdi de bu durum çok üzücü. en güzel 206 ve 207 numaralı odalarıydı.
ibrahim gülel
28 Ocak 2021, Perşembe 12:53
1976 yılınta stajyer olarak girip 35 sen çalışıp en son aşçı başı olarak emekli olduğum oteli bu halde görmek beni her zaman üzmüştür inşallah en kısa zamanda türk turizmine hizmet etmeye devam eder. bu vesile ile otelimizde vefat eden rahmetli vehbi koça allahtan rahmet diliyorum bende emeği olan sayın semahat arsele ve rahmi koça allahtan uzun ömürler diliyorum.
aydan sayılgan
09 Temmuz 2020, Perşembe 12:39
İki defa kaldım. Dünyanın 9. harikası. Turist turist diye ağlıyor bu ülke. Sonra da Antalya Divan Talya Oteli kapatılıyor. İtalyanlar hayranlıktan küçük dillerini yutuyorlardı. Günahtır böyle bir tesisi yok etmek. İnşallah açılır.
hakkı güngör
02 Mart 2020, Pazartesi 06:22
insallah yapılır ülkemize vede antalyaya kazndırılır mili servet atıl şekilde ülke zararna yapıp ekonomiye kazandırılsın
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha