Divan Antalya Talya Otel'e kötü haber

Divan Antalya Talya Otel'e kötü haber
15 Aralık 2018, 14:27
Koç Holding'e ait Divan Antalya Talya Otel'in yıkılıp yeniden yapımı için hazırlanan imar planı değişikliğine yönelik açılan davada istinaf mahkemesinin kararı da belli oldu.

Antalya'da, 1970'li yıllarda inşa edilen ve 1987'de yapılan son 2 katına yıkım kararı verilen Divan Antalya Talya Otel'in tamamen yıkılıp, yeniden yapımı için gerçekleştirilen imar planı değişikliği kararları, bu yılın Ocak ayında Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nce iptal edilmişti. Karar kapsamında Talya Oteli'nin bulunduğu arsayla ilgili 1/5000 ölçekli imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı iptal edilmişti.

İstinaf mahkemesi itirazı reddetti

Bunun üzerine otelin sahibi Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MARES), Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi yerel mahkemenin kararını Konya Bölge İdare Mahkemesinde temyize götürdü. Konya Bölge İdare Mahkemesi itirazların esastan reddine karar verdi.

Danıştay yolu açık

Mares'ten Kamuyu Aydınlatma Platformuna(KAP) yapılan açıklamada karara karşı Danıştay nezdinde temyiz yolunun açık olduğu belirtildi. Açıklamada " Konuya ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Vehbi Koç'un vefat ettiği Talya otel 2013'te kapatılmıştı

1970'li yıllarda Antalya'da açılan ilk 5 yıldızlı otel olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç’un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi. Talya Otel, Mayıs 2013'te kapatılmıştı. 204 odalı otelin kapanışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında Divan Grubu Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, "Bu bir veda değil, devre arası" demişti. Öztunç, Koç Topluluğu’na ait otelin, yenilenme süreci içine girdiğini söylemişti.

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha