20 Ekim 2018
E-Bültene Abone Ol!

Dikkat! Dolar kredisi olanlar bildirim yapacak

Dikkat! Dolar kredisi olanlar bildirim yapacak
18 Mayıs 2018, 09:52
Turizm sektöründe 15 milyon ABD doları ve üstünde firmalar "Döviz pozisyonunu etkileyen işlemlerin Merkez Bankası tarafından İzlenmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik" uyarınca Merkez Bankası’na bildirim yapacak.

Ertürk Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu’na (TÜROFED) yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Kapsam: Yurt içinden ve yurt dışından sağlanan yabancı para nakdi krediler ile dövize endeksli kredilerinin toplamı 15 milyon ABD doları ve üstünde olan firmalar “Döviz Pozisyonunu Etkileyen İşlemlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından İzlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” uyarınca bu kapsama girmektedir.

Bildirim: Kapsam dahilindeki firmalar istenen bilgileri belirlenen finansal raporlama standartlarına uygun olarak 18.05.2018 tarihine kadar sisteme (www.tcmbveri.gov.tr) girmeleri gerekmektedir.

Sonraki işlemler: Kapsam dahilindeki firmaların bağımsız denetim sözleşmesi olsa dahi bu yönetmelik kapsamında ayrı bir bağımsız denetim sözleşmesi yapması gerekmektedir. Denetim sözleşmesi bulunmayan firmalar hakkında yönetmelik ile düzenlenen ceza hükümleri uygulanabilecektir.

Dikkate alınması gereken uyarı yazısının devamında ise,
"İlgili yönetmeliğe uygun olarak firmalarca yapılması gereken işlemlerde teknik açıdan birtakım zorlukların olduğunu görmekteyiz. Her üç ayda bir yapılacak olan bu bildirimlerle ilgili olarak firmaların en kısa zamanda gerekli hazırlıkları ve planlamaları yapması gerekmektedir. Belirsizliklerin giderebilmesi açısından 18 Mayıs 2018 tarihinin uzatılması veya ilk dönemde girilecek verilere ilişkin ek bir açıklama yapılması beklenmektedir." denildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha