Didim'deki evini satan İngilizler nereye gitti?

Didim'deki evini satan İngilizler nereye gitti?
sayfayı yazdır, turizm ajansı
14 Şubat 2017, 16:29
İngilizlerin Didim'i terk etmesinin altında yatan gerçekler nelerdi? Didim'deki evlerini satan İngilizler, rotayı hangi Avrupa ülkesine çevirdi?

Yıllardır Didim sevgisiyle tanıdığımız İngilizler, son yıllarda sessiz sedasız evlerini satıp gittiler. Kimileri bu göçü, Türkiye'deki politik nedenlere, kimileri ise kentteki çarpık yapılaşmaya ve bozulan sosyal dokuya bağladı. Bu iki görüşün de belli miktarda gerçekliği olsa dahi, bugüne kadar göz ardı edilen başka bir gerçek daha var...

"İngilizler yatırım için gelmişti"

Didim'i ve İngiliz pazarını yakından tanıyan turizmci Hikmet Atilla, evlerini satan İngilizlerin önemli bir kısmının evleri yatırım amaçlı aldığını, istedikleri değeri bulunca da satıp Bulgaristan'a yöneldiğini söyledi.

Avrupa Birliği'ne geç üye olan Bulgaristan'ın, gayrimenkul yatırımı açısından İngilizler tarafından fırsat olarak görüldüğünü ileri süren Hikmet Atilla, Didim'den ayrılan çok sayıda İngiliz'in Bulgaristan'dan ev aldığını söyledi.

Geçmiş yıllarda aynı site içinde 2-3 tane ev alan İngiliz vatandaşları olduğunu belirten Hikmet Atilla, yaşanan satış furyasından etkilenerek satanların da olduğunu, fakat bu trendin durduğunu anlattı.

Hikmet Atilla

"2016'da Didim turizmini gurbetçiler kurtardı"

İngilizlerin sattığı evleri ise genellikle gurbetçi Türklerin aldığına dikkat çeken Hikmet Atilla, şöyle devam etti: "Geçtiğimiz yıl Didim turizmini gurbetçiler kurtardı. Aradan geçen yıllar içerisinde gurbetçilerin ikinci ve üçüncü kuşağının tatil anlayışı değişti. Artık tatillerinin tamamını memlekette geçirmiyorlar. Hatta bir tatil beldesine gidip, memleketteki akrabalarını yanlarına çağırıp, birlikte tatil yapıyorlar.

Biz bu trendi Didim'de yakından takip ediyoruz. Geçmiş yıllarda potansiyeli artırmak için bir takım çalışmalar da yaptık. 2016'nın mayıs ayında belediye başkanımız, Didim'de yazlığı bulunan gurbetçilere mektuplar göndererek tatil için kente davet etmişti. Bu nedenle Cumhurbaşkanımızın "Komşunu da al gel" çağrını yerinde ve bazı bölgeler için faydalı olabilecek bir proje olarak görüyorum."

Yorumlar