Dev uçaklar göklere veda ediyor!

Dev uçaklar göklere veda ediyor!
25 Ekim 2020, 16:34
Airbus, bir döneme damgasını vuran iki katlı, dünyanın en büyük yolcu uçağı A380’in üretimine son verdiğini açıkladı. Boieng ise kısa süre sektörle tanıştırdığı 747’nin son versiyonu 747 Intercontinental’in beklenen talebi görememesi nedeniyle üretimine son verdi.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, uçak üreticilerinin pandeminin etkisiyle geniş gövdeli büyük yolcu uçaklarının üretimine son verdiklerini kaleme aldı. İşte o yazıdan bir bölüm:

"Covid-19 sonrasında film izlerken devasa bir uçağın sahnesine rastlarsanız, çekimin nasıl yapıldığını merak etmeyin. Bundan sonra film sahnelerinde bolca 747 görmeniz mümkün. Uçağın bir bilgisayar teknolojisiyle filmin içine entegre edildiğini düşünmeyin. Çünkü 747’ler film platosu oluyor.

Covid-19 havacılık sektöründe tüm dengeleri değiştirdi. Havayolu yönetimleri birçok önemli planlama yaparak şirketlerini bu büyük krizden kurtarmaya çalışıyor. Salgının ilk günlerinden beri en önemli plan olarak ise filo gençleştirme operasyonları ön plana çıkıyor. Bu kapsamda şirketler ilk olarak devasa uçaklar A380 ve B747’leri emekli etmeye başladı.

Aslında Covid-19 öncesinde emekli olması planlanan uçaklar krizle beraber tarihleri ileri çekildi ve filolardan çıkarıldı. Bir dönem iki katlı, 4 motorlu jumbo jetlere yönelen havayolları artık daha küçük, daha uzağa uçabilen, operasyon maliyetleri daha az ve iki motorlu yeni nesil jetleri tercih ediyorlar.

Son 20 yılda birçok havayolu, filolarına dört motorlu uçaklar yerine iki motorlu jetleri katıyor. Boeing 747, Airbus A380, A340 gibi uçakların yerine Boeing 777, 787, Airbus A350, A330 gibi modelleri daha çok kullanılmaya başlandı.

Süper jumbo jetler çoğunlukla Dubai, Singapur, Frankfurt, Londra gibi merkez havalimanlarından (HUB) seferler yapıyordu. Ancak son yıllarda aktarmasız, noktadan noktaya (Point to point) uçuşların artmasıyla jumbo jetlere verilen siparişler azaldı. Bu nedenle Airbus, bir döneme damgasını vuran iki katlı, dünyanın en büyük yolcu uçağı A380’in üretimine son verdiğini açıkladı. Boieng ise kısa süre sektörle tanıştırdığı 747’nin son versiyonu 747 Intercontinental’in beklenen talebi görememesi nedeniyle üretimine son verdi.

Göklerin Kraliçesi, efsane uçak olarak bilinen Boeing 747 ise ilk uçuşunu 1969’da yaptı. Deve hörgücüne benzeyen tasarımıyla dikkati çeken 747, 1970 yılında kullanılmaya başlandı. Bugüne kadar bin 500’den fazla üretilen efsane uçak hem yolcu hem de kargo uçuşlarında kullanılıyordu. Ancak nerdeyse tüm havayolları Göklerin Kraliçesi’yle yollarını ayırıyor. Peki 747’lerin geleceğini bekleyen sürpriz ne? Göklerin Kraliçesi artık film stüdyosu olarak kullanılmaya başlanıyor."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha