Dertour'un sahibi REWE’den yüklü borç iddialarına cevap!

Dertour'un sahibi REWE’den yüklü borç iddialarına cevap!
09 Temmuz 2024, 15:24
Almanya'nın ikici büyük seyahat grubu Dertour'u bünyesinde bulunduran REWE, Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Handelsblatt'ın borç ve faiz iddialarına yanıt verdi.

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Handelsblatt, REWE'nin 16 milyar euroluk ağır bir borç altında bulunduğunu ve bankalara ciddi miktarda faiz ödediğini içeren bir haber yayınlamıştı.

REWE, Handelsblatt'ın haberi üzerine açıklama yaptı. 1--5 Temmuz tarihleri arasında yayınlanan haberin başlığının "REWE yüksek borç yükü altında", "REWE süpermarket işletmecileri yüksek borç yükü altında", "16 milyar euroluk borç yükü REWE - bankalar sahiplerinden daha fazla kazanıyor" ve "REWE'nin net borcu 16 milyar avroyu aştı" olmak üzere birkaç kez değiştirildiğine dikkat çeken REWE şu noktaların altını çiziyor:

"Diğer şeylerin yanında, haberde 'Bankalar ve diğer borç verenler Almanya'nın en büyük perakende grubu REWE'den ve onun hissedarlarından daha fazla kazanıyor' deniliyor.

Devamında "Birkaç gün önce yayınlanan 2023 yıllık raporuna göre, ödenmemiş borçların toplamı likit varlıklar düşüldükten sonra bile 16 milyar euroyu buluyor." deniliyor.

Ancak 16 milyar euroluk net borç olarak ifade edilen şey aslında kiralama borçlarını da kapsayan net borçlardır. Grubumuz açısından bunlar öncelikle lokasyonlardaki merkezlerimizin gelecekteki kiralarıdır. Kira sözleşmeleri arttıkça ve uzadıkça, bu borçlar da artmaktadır ki, bu bir şirket açısından pozitif bir durumundur.

REWE’nin karı 36, faiz gideri sadece 30 milyon euro

Dolayısıyla bu net borç 'ödenmemiş' bir borç değildir ve banklaların bundan faiz geliri elde etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Haberde faize ödendiği ileri sürülen 557 milyon euro, Uluslararası Muhasebe Standartları'na (IAS) göre kira ödemelerinin bir parçasıdır ve bankaların bundan para kazanması söz konusu değildir. Bankaların ve diğer borç verenlerin REWE üzerinden elde ettiği faiz geliri sadece 76,5 milyon eurodur. Eğer sürekli olarak faiz gelirini ve faiz oranı takaslarını da dahil ederseniz, efektif faiz gideri yalnızca 30 milyon euro civarındadır ve bu para da REWE Grubunun ve onun hissedarlarının elde ettiği 736 milyon euroluk kardan fazla değildir.

IAS’a göre gerçek kira bedelleri hayali amortisman ve faiz payına bölünür

Dolayısıyla haberde yer alan ifadeler yanlıştır. Çünkü leasing veya kiralama yükümlüklerine ilişkin faiz gideri gerçek bir faiz ödemesi değil kira ödemesinin bir parçasıdır. Uluslararası Muhasebe Standartları'na (IAS) göre gerçek kira bedelleri hayali amortisman ve faiz payına bölünmektedir. Günün sonunda kira mülk sahibine ödeniyor. Bunun banka borçlarıyla veya faiz yükü getiren başka borçlarla hiçbir ilgisi yok ve bankalarla diğer borç verenler bundan hiç para kazanmıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha