Depremin turizme olası faturası ve yapılması gerekenler!

Depremin turizme olası faturası ve yapılması gerekenler!
25 Şubat 2023, 14:58
Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan, deprem felaketinin turizme faturası ve bundan sonra atılması gereken adımlarla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan Gözlem Gazetesi'ndeki köşesinde Türkiye'yi sarsan deprem felaketinin turizme olası faturası ve yapılması gerekenlerle ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

Kızıltan'ın yazısı özetle şöyle:

En az yüzde 30-40 gelir kaybı yaşanabilir

" On iki yıl AB ülkelerinde görev yapan bir bürokrat ve turizmci olarak Türk turizminin bu yıl bir hayli zarar göreceği kanısındayım. En az yüzde 30-40 oranında gelir kaybı ve turist sayısında gerileme yaşanacağı düşüncesindeyim.

Otellerin desteklenmesi şart

Otelcilerimiz yataklarını depremzedelere açmışlardır. Bunu yaparken maliyetler, personel giderleri, elektrik ve su giderleri gibi önemli maliyetleri göğüslemek fedakarlığını gösteren otelcilerin devlet tarafından desteklenmesi şarttır. Depremzedelerin otellerde ne kadar süre konaklayacağı belirsizdir.

ITB fuarı nabzı verecek

Türk turizminin bu seneki durumunu, 7-9 Mart tarihlerinde düzenlenecek ITB Berlin Fuarındaki Türkiye’ye talep, kongre ve toplantıların turizmimize etkileri belirlerken; iç turizmi de gerçekleşecek seçimde yaşanacak olumlu veya olumsuz etkiler tayin edecektir.

Bir şansımız da, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un sektörden gelmesidir. Geçmişte tahribatları yaşamıştır o nedenle alınması gereken tedbirlerin farkındadır, mutlaka elinden geleni yapacaktır. Azimli, kararlı, bilen ve yapabilen biridir. Malatya’da görevlendirilmiş olduğunu gördüm. Açık ve net beyanatlar verdi.

Türk turizmi zarar görecektir fakat bu zarar ne kadar azaltılabilir bunu görüp yaşayacağız.

Dileğim yüce yaratanın bir daha bize bunları yaşatmamasıdır.

Otelciler olabildiğince minimum fiyat uygulamalı!

Turizm sektöründe fiyat ve maliyet dengesinde bu yıl için en minimumu uygulayarak özellikle yurdumuzu tanıyan ve bilen ülkelerin turistlerine uygun şartlar sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Dilerim bu felaketler son olur, milletçe derslerimizi alır, birbirimize düşmeyiz."

Yorumlar
Tahir Akarsular
28 Şubat 2023, Salı 02:41
Üstat teşhis ve tespitlerimiz son derece dogru
SEBAHATTİN KARACA
26 Şubat 2023, Pazar 06:30
Öngörünüze ve yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha